تصاویر جبهه و جنگ
نام:
خلیل
نام خانوادگی:
مهردل
نام پدر:
محمد
تاریخ تولد:
1336
استان تولد:
آذربایجان غربی
شهر تولد:
ارومیه
وضعیت تاهل:
متاهل
تحصیلات:
ابتدایی
رشته تحصیلی:
-
شهر تحصیل:
-
شغل:
ارتشی
«اكنون بر ملت ايران و خصوصاً قواي مسلح است كه با شجاعت و قدرت و مجاهدت و افزودن پشتكار ياد آنان را زنده و به جهاد چون آنان ادامه دهند.»
(امام خميني (ره))
 
فرازي از زندگينامه شهيد:
شهيد، خليل مهردل در سال 1336 در روستاي اوصالو، از توابع اروميه در ميان خانواده‎اي متدين و با ايمان و خداشناس ديده به جهان گشود و در همان روستا نشو و نما يافت و بعد از سپري نمودن دوران كودكي به تحصيل پرداخت. دوره ابتدائي را در همان روستا و دوره راهنمائي را در روستاي طلاتپه به پايان برد و سپس ترك تحصيل كرد و با سمت درجه‎دار، به استخدام ارتش درآمد.
با اوج‎گيري انقلاب شكوهمند اسلامي، به حقانيت قيام پي برد و با اهداف و آرمان‌هاي آن آشنا گرديد و با اطلاع از مفاسد ارتش شاهنشاهي با عزمي راسخ و ايماني قوي در تظاهرات شركت نمود.
او در ابعادي گسترده به تبليغات پرداخت و با تشكيل جلسات و گردهم‎آئي با دوستان و همرزمان در خدمت انقلاب قرار گرفت و به سربازان در مورد ترك پادگان‌ها كمك نمود.
بعد از پيروزي انقلاب اسلامي، اقدام به ازدواج نمود ، كه ثمره آن دو فرزند مي‎باشد كه از وي به يادگار مانده است.
در جريان خدمت، بارها به مناطق مختلف اعزام گشت و در راه تحقق اهداف انقلاب تلاش و مجاهدت نمود. سرانجام در تاريخ 1361/2/26 در منطقه شلمچه، در حين مقابله با دشمن بعثي بر اثر اصابت تركش خمپاره به كاروان شهيدان ملحق شد و خونين بال به ديدار حق شتافت.
روانش شاد، راهش پر رهرو باد
تاریخ شهادت:
1361/02/26
استان شهادت:
خوزستان
شهر شهادت:
خرمشهر
عملیات:
-
منطقه عملیاتی:
شلمچه
نحوه شهادت:
اصابت ترکش خمپاره
توضیحات :
-
مفقود:
شهید
گـلزار دفـن:
باغ رضوان ارومیه
قطعه دفن:
شهدا
ردیف دفن:
-
شماره قبر:
-
تاریخ خاکسپاری:
-
‏بسم ا... الرحمن الرحيم 
وصيت نامه خودم به همسر عزيزم 
عزيزم من به هيچ كس بدهى ندارم و اگر شهيد شدم خودت را ناراحت نكن. خداوند انسان را آفريده و يك روز هم جانش را مي‌گيرد. بگذريم از اين حرف‌ها عزيزم، تو را به خداوند بزرگ مى سپارم و آن دو تا دخترم را هم به تو مى‌سپارم و هم چنين هر چه از مال دنيا دارم به تو و دو تا دخترم مى‌رسد و اميدوارم آن دو تا دخترم را خوب تربيت كنى و هم چنين از قول من به مادر گراميم. از تو مي‌خواهم هميشه برو پيشش و دلدارى برايش بده. ديگر من حرفى ندارم. خداحافظ عزيزم. اين وصيت‌نامه را شخصاً خودم نوشتم و هيچ‌گونه اشكالى ندارد.
شوهر گرامى و مهربانت خليل مهردل 
از دوستان گرامى خواهش مي‌كنم اگر من شهيد شدم اين وصيت را به همسرم برسانيد.
خليل مهردل
61/11/6
لینک کوتاه : http://12000shahid.ir/q/t72386
تمام حقوق این سایت متعلق به ستاد کنگره ملی بزرگداشت 12000 شهید آذربایجان غربی می باشد