تصاویر جبهه و جنگ
نام:
حسین
نام خانوادگی:
دانش پایه
نام پدر:
حمید
تاریخ تولد:
1332
استان تولد:
آذربایجان غربی
شهر تولد:
نقده
وضعیت تاهل:
مجرد
تحصیلات:
حوزوی
رشته تحصیلی:
-
شهر تحصیل:
-
شغل:
-

«ما وظيفه داريم به جبهه برويم. مخصوصاً من حتماً بايد بروم. چون رشته و رسته من توپخانه و زرهي است و حضور من در جبهه لازم است.»
(پيام شهيد)

شهيد حسين دانشپايه فرزند حميد در سال 1332 در روستاي راهدانه در خانواده اي متدين و مذهبي ديده به جهان هستي گشود. پس از تحصيلات مقدماتي وارد حوزه علميه قم شد، اما بر اثر فقر و محروميت نتوانست ادامه تحصيل دهد. در سال 1351 به استخدام آموزش و پرورش درآمد. به جهت عشق به اسلام و انقلاب رهسپار جبهه نبرد گرديد و در 21 رمضان سال 1361 مصادف با 27 تير ماه در حمله رمضان در جبهه شلمچه به لقاءا... پيوست.

فرازي از زندگينامه شهيد:
در دوران تحصيل به جهت هوش سرشاري كه داشت جزو شاگردان ممتاز مدرسه بود و همواره مورد تشويق اولياي مدرسه قرار مي گرفت. از آن جائي كه عشق و علاقه وافري به تحصيل علوم اسلامي داشت راهي حوزه علميه قم گرديد. پس از يك سال تلمّذ و تحصيل به علت فقر خانوادگي نتوانست ادامه تحصيل دهد. به ناچار به نقده بازگشته، به شغل نانوايي و بنايي مشغول گرديد تا با درآمد خويش كمكي به امرار معاش خانواده اش باشد. در سال 1351 به خدمت سربازي اعزام شد.
گذشت و فداكاري از خصوصيات و ويژگي هاي برجسته اخلاقي ايشان بود. به طوري كه در دوران خدمت با اهدا خون جان سربازي را از مرگ حتمي نجات بخشيد. پس از دوران آموزش بقيه خدمت خود را در اسلام آباد و باختران مشغول خدمت شد و سپس در اداره آموزش و پرورش نقده استخدام گرديد و با سمت خدمتگزاري در مدارس انجام وظيفه نمود و به صورت شبانه تحصيلات خود را ادامه مي داد كه با اخذ مدرك دوره اول متوسطه از شغل خدمتگزاري به سمت متصدي امور دفتري تبديل شد و به انجام وظيفه در روستاي حسنلو پرداخت.
در دوران انقلاب اعلاميه هايي كه از سوي مراجع و آيات عظام به نقده ارسال مي شد با همكاري چند تن از برادران، شهيد حسين دانشپايه تنها در شهر نقده اعلاميه پخش مي نمودند و هرگز از فعاليت در راه انقلاب احساس خستگي نمي نمود.
قبل از پيروزي در اولين تظاهرات باشكوه مردم نقده كه از مقابل مسجد امام جعفر صادق (ع) صورت گرفت به همراه روحانيون مبارز دستگير شده و زير شكنجه جلادان خون آشام ساواك قرار گرفت.
در اكثر تظاهرات و راهپيمائي ها نقش مؤثري را ايفا مي نمود و در جنگ تحميلي و يورش ضدانقلاب به شهرستان نقده به شدت مبارزه كرد و چندين بار با اهدا خون باعث نجات رزمندگان اسلام شد.
در سال 1360 براي اولين بار داوطلبانه به جبهه غرب اعزام شد و مدت 4 ماه عاشقانه با بعثيون كافر جنگيد. بار دوم در 12 تير ماه 1361 مصادف يازدهم رمضان با برادران بسيجي به جبهه جنوب اعزام گرديد و در جبهه شلمچه مستقر شد و در تاريخ 61/4/27 به آرزوي ديرين خود كه همانا شهادت در راه حق بود نايل شد و جامه سرخ شهادت بر تن نمود و در روز عيد فطر پيكر پاكش در ميان اندوه عميق مردم در گلزار شهدا به خاك سپرده شد.
روحش از انوار رحمت حق آكنده باد.

صفات بارز و خصوصيات شهيد حسين دانشپاي

تاریخ شهادت:
1361/04/27
استان شهادت:
خوزستان
شهر شهادت:
شلمچه
عملیات:
رمضان
منطقه عملیاتی:
شرق بصره
نحوه شهادت:
بر اثر اصابت ترکش خمپاره
توضیحات :
-
مفقود؟
شهید
گـلزار دفـن:
-
قطعه دفن:
-
ردیف دفن:
-
شماره قبر:
-
تاریخ خاکسپاری:
-

بسمه تعالى 
فرازى از سخنان شهيد :
ما وظيفه داريم به جبهه برويم. مخصوصاً من حتماً بايد بروم، چون رشته و رسته من توپخانه و زرهى است 
و حضور من در جبهه الزامى است .
طرفدار ولايت فقيه باشيد و امام عزيزمان را تنها نگذاريد و حتى اگر تمام خانواده را از دست بدهيد.
حسين دانشپايه 
 

لینک کوتاه : http://12000shahid.ir/q/t33
تمام حقوق این سایت متعلق به ستاد کنگره ملی بزرگداشت 12000 شهید آذربایجان غربی می باشد