تصاویر جبهه و جنگ
نام:
حمید
نام خانوادگی:
شهرتی
نام پدر:
لطف علی
تاریخ تولد:
1343/09/15
استان تولد:
west-az
شهر تولد:
تبریز
وضعیت تاهل:
مجرد
تحصیلات:
کارشناسی
رشته تحصیلی:
تربیت بدنی
شهر تحصیل:
اصفهان
شغل:
کارمند
فرازی از زندگینامه شهید:
شهيد حميد شهرتي در سال 1343 در يک خانواده‌اي متدين در شهر تبريز ديده به جهان گشود. خانواده شهيد بعد از مدتي به شهر سلماس نقل مکان کردند و در همان شهر ماندگار شدند. شهيد شهرتي تحصيلات ابتدايي را به پايان رسيد و در سال 1355 مقطع راهنمايي را تمام و دوره دبيرستان را در امير کبير در رشته رياضي‌فيزيک به پايان رساند. شهید عضو فعال انجمن اسلامي بود و به همراه دانش‌آموزان بسيجي، آموزش نظامي را به پايان رساند و در کنکور سراسري سال 1361 شرکت و در رشته تربيت بدني دانشگاه شهيد چمران اصفهان قبول شد. بعد از اتمام تحصيلات عاليه خود و پس از دريافت مدرک کارشناسي تربيت بدني به استخدام آموزش و پرورش درآمد و به صورت داوطلبانه عازم جبهه شد. اين شهيد جواني، مومن و انقلابي بود و علاقه زیادی به انقلاب اسلامي داشت و به شدت به آن اعتقاد داشت. هميشه به دوستان خود مي‌گفت: دست یاری خداوند به همراه اين امام و انقلاب است واِلا ابر قدرت‌ها نمي‌گذاشتند اين نهضت پيروز شود، برای همین هميشه شکرگزار خداوند بود. عاقبت در سال 1365 به فيض شهادت نائل آمد.
 
 
تاریخ شهادت:
1365/10/09
استان شهادت:
خوزستان
شهر شهادت:
-
عملیات:
کربلای4
منطقه عملیاتی:
شلمچه
نحوه شهادت:
-
توضیحات :
-
مفقود:
شهید
گـلزار دفـن:
گلزار شهدای سلماس
قطعه دفن:
شهدا
ردیف دفن:
-
شماره قبر:
-
تاریخ خاکسپاری:
-
بسم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌الله‌الرحمن‌الرحيم
 
 
وه چه شيرين است در راه خدا                                روح شيرين از بدن گردد جدا
بگشاد زنجير هر دام از هوي                                   اوج گيرد تا لقا گوش و عرش خدا
 
 
دنيا شتابان بر ما پشت کرده و يک لحظه چشم باز مي‌کنيم سن و عمر به نصف رسيده است و بار ديگر چشم باز مي‌کنيم و خود را آماده به گور رفتن مي‌بينيم و باید حساب پس بدهيم.  پس اين دنياي چند روزه نبايد ما را گول بزند و ما را مشغول به خود سازد که سعادت بشر در آخرت است اين دنيا به هيچ کس وفا نکرده و نخواهد کرد و شخصيت‌هاي بس بزرگ را در خود محو کرده است پس بر ماست که از گذشتگان عبرت بگيريم و بر اعمال آنها نظر کنيم و هر يکي را که عقل پسنديد آن را انتخاب نموده و عمل کنيم.
 
پدر و مادر عزيزم اگر چه نتوانستم خدمتي برايتان بکنم ولي اميد به رحت خداوند دارم که حلام نموده و از خدا برايم طلب مغفرت نمائيد. پدر و مادر عزيزم چگونه مي‌توانستم مشاهده کنم که هر روز عده‌اي از بهترين دوستانم در جبهه‌ها شهيد شوند و من به کارهاي روزمره مشغول باشم! مي‌دانم که از دست دادن من داغی سنگين است ولي غم از دست دادن حسين(ع) بر زينب(س) سنگين تربود. مگر آنها نبودن که شهيد شدند تا دين خدا پا بر جا باشد. من هم به نوبه خودم از امام حسين(ع) درس مبارزه و جهاد و درس شهادت آموختم، آموختم که نبايد منتظر مرگ باشم بلکه بايد ما سراغ مرگ برويم مگر انسان چند بار زندگی می کند ومي‌ميرد، پس چه بهتر که آن يکبار هم در راه خدا باشد. اي پدر و مادرم در مرگم شيون و جزع نکنيد که روحم آزرده خاطر خواهد شد و اين گريه و شيون را براي قبر شش گوشه اباعبدالله الحسين(ع) نگهداريد که او مظلومتر است. پدر و مادر عزيزم خون هر دوي شما در رگهايم جاري است و اگر اين بنده عاصي لايق رسيدن به خدا گشتم و خونم در کربلاي ايران بر زمين ريخت شما هم در این شهادت شريک هستید.  پس با صبر و استقامت بر جلال و شکوه و عظمت اين حماسيه بيفزاييد. امروز وقت آن بود که دينم را به حسين(ع) در جهت آزادسازي حرمش ادا کنم. چطور مي‌توانيم قبول کنيم که حرم آن سالار شهيدان زوار نداشته باشد!  و من نيزبه جبهه می روم، چرا که خيلي از دوستانم رفته‌اند و خود را تنها احساس مي‌کنم و شرمگين از ماندن. مادر عزيزم اميدوارم از بنده حقير و عاجز نرنجيده باشي و در نمازهايت مرا نيز مشمول دعايت سازي.
 
 
 

راوی: حاج فتح‌اله رضائی(دوست شهید) 

 

بنده به عنوان رئیس دبیرستان امیرکبیر بودم که با شهید آشنا شدم. در انجمن اسلامی مدرسه فعالیت داشت. مسابقات ورزشی بچه‌ها را برنامه‌ریزی کرد. بار اول در سال 65 به منطقه اعزام شدیم ایشان دوره غواصی و فرماندهی را در تبریز گذراندند خستگی ناپذیر بود. نماز شب را پیشه خود قرار داده بود. شب‌ها به راز ونیاز با خدا می‌پرداخت. ساده زیست او زبانزد عام و خاص بود. خصوصیات ملکوتی او باعث شد با ملائک همسفر شود و در عملیات کربلای 4 شرکت  کند و عاشقانه به سوی معبود شتافت.

 

راوی: مجید شهرتی(برادر شهید)

 

برادرم فردی مومن بود و نماز خواندن را به من یاد داد. مرا با خود به جلسات قرآن می‌برد. او عاشق امام خمینی (ره) بود. او می‌گفت: ما همان سربازان امام هستیم که ایشان در سال 42 از ما یاد کرده است که سربازان ما هنوز در گهواره‌ها هستند. او ورزشکاری متین بود. عاشقانه به سوی جبهه‌ها شتافت همچون سرباز رشیدی در خدمت جنگ با کفار بود تا اینکه در سمت فرماندهی گروهان ولی‌عصر (عج) انجام وظیفه نمود و به فیض شهادت نائل شد.         

 

لینک کوتاه : http://12000shahid.ir/q/t31500
تمام حقوق این سایت متعلق به ستاد کنگره ملی بزرگداشت 12000 شهید آذربایجان غربی می باشد