تصاویر جبهه و جنگ
نام:
معصوم
نام خانوادگی:
شتربان زاده
نام پدر:
محمدکریم
تاریخ تولد:
1297
استان تولد:
آذربایجان شرقی
شهر تولد:
عجب شیر
وضعیت تاهل:
متاهل
تحصیلات:
مشخص نشده
رشته تحصیلی:
-
شهر تحصیل:
-
شغل:
آزاد

شهيد بزرگوار در سال 1297 هجري شمسي در منطقه چوپانكره از ايالت جمهوري آذربايجان به دنيا آمد و در دوران كودكي اش بود كه جنگ دوم ايران و روس اتفاق افتاد و به دنبال توافق طرفين و واگذاري قسمت هايي از سرزمين هاي شمالي ايران به روسيه،‌ شهيد نيز به اتفاق اقوام خويش مهاجرت نمود و مدتي را در شهرستان خوي ساكن شد. سپس به دنبال مهاجرت ايل مهاجر و ايل قره پاپاق به منطقه سلدوز در روستاي عظيم خانلو و تابيه ساكن شد.
از جمله اصول زندگي شهيد گذران زندگي و فراگيري علوم ديني و شرعي در پيش علماو فضلاي منطقه بود. به طور كلي شهيد مدركي به صورت كلاسيك نداشت، ولي چنان در علوم ديني اطلاع و آگاهي داشت كه افراد محل و دوستان بيشتر سؤالات ديني خويش را از ايشان مي پرسيدند.
در دوران پيروزي انقلاب اسلامي در محل به عنوان عضو شوراي اسلامي فعاليت خويش را آغاز و در تمامي صحنه هاي سياسي منطقه حضور داشت و از آنجا كه شهرستان نقده در بين سال هاي 1358 تا 1359 وضعيت خاصي را داشت و همواره ميتينگ هاي گروهك ها در اين شهرستان صورت مي گرفت و حتي جنگ معروف نقده كه در سال 1358 صورت گرفت، شهيد يكي از مبارزين نيروهاي اسلام بود و حتي جهت آوردن كمك به شهرستان اروميه نيز عزيمت كرد و كمك هاي مالي و خدماتي شهيد در طول جنگ شايان ذكر بود.
و به دنبال ايده و افكار اصيل اسلامي اش در تاريخ 59/7/12 عضو بسيج سپاه پاسداران انقلاب اسلامي شد و عازم منطقه جنوبي استان آذربايجان غربي (محور نقده - پيرانشهر) شد و در پايگاه دوآب (منطقه رادار) مشغول خدمت شدند و اين خاطره را پدر شهيد بزرگوار قره چال كه مدتي را همرزم بودند بيان مي داشت: در تمام درگيري ها ما نديديم كه شهيد معصوم پشت به دشمن بكند و از آرزوهاي ايشان بود كه همواره در درگيري رودررو با دشمن به شهادت برسد.» و سرانجام نيز چنين شد. و بعد از چندين ماه مأموريت در منطقه فوق در اولين اعزام سراسري منطقه نقده به جبهات حق عليه باطل شركت نمود و مدت سه ماه تمام در جبهه اسلام آباد غرب (خط اول) حضور يافت و باز همرزمانش تعريف مي كردند كه در اين مدت شهيد نصف روز را هم پشت خط برنگشت و بعد از برگشت از جبهه در پاكسازي منطقه مهاباد از لوث نيروهاي ضد انقلاب شركت كرد و مدت چندين ماه در پايگاه كوسه كهريز انجام خدمت كرد. بعد از مدت كمي مأموريت ايشان به محور جنوبي شهرستان نقده انتقال يافت و در ايجاد اولين پايگاه بالقچي حضور يافت و چندين بار از سوي عناصر ضدانقلاب تهديد شد، ولي هيچ وقت شهيد از اصول خويش كه همانا دقاع از كيان اسلام بود برنگشت و از جملات خود شهيد بود كه هميشه تكرار مي كرد من هرگز اين لباس را از تنم بيرون نمي آورم مگر اينكه در اين راه شهيد بشوم و حقيقتاً نيز با همان لباس تشييع شد و بعد از مدت كوتاهي پاكسازي محور نقده به منطقه سرشاخان شروع شد و ايشان نيز با رزمندگان سپاه نقده عازم گشت و در پايگاه گلوان اقامت نمود.
سرانجام در صبح روز دوشنبه مورخه 1361/8/17 عده اي از نيروهاي پايگاه گلوان جهت مرخصي با تجهيزات كامل با يك تويوتا از پايگاه خارج مي شوند و بعد از طي مسافتي اندك از پايگاه ضدانقلابيون در محل عبور نيروها كمين مي گذارند و تويوتاي فوق مورد اصابت قرار مي گيرد و به دنبال اصابت نيروهاي رزمنده خود را به پايين از تويوتا پرتاب مي كنند و مشغول مقابله با كمين ضدانقلاب مي شوند و همانطوري كه در بالا ذكر شد از آرزوي شهيد بزرگوار اين بود كه در نبرد دشمن رودررو باشم و حقيقتاً چنين نيز شده بود. آخرين تير مستقيم به سينه اش و تقويم و همچنين دو سه تا نامه اش را سوراخ كرده و به قلبش اصابت كرده بود و به همراه هفت تن از همرزمانش به شهادت رسيده و بدين ترتيب بر اثر اصابت گلوله متخاصمان ريشه زندگيش برين شد و بر شط خون خويش عاشقانه راه به سوي بهشت جاودانه گشود.
بالاخره در بعد از ظهر روز دوشنبه پيكرهاي پاكشان از مقابل بيمارستان امام خميني(ره) با حضور گسترده تمامي اقشار شهرستان نقده و حومه در دست هاي اين ملت هميشه در صحنه تا مزار شهداي شهرستان نقده حمل و در جوار ديگر شهداي عزيز به خاك سپرده شد.
خداوند اين شهادت ها را از ما قبول و در جوار حضرتت قرار ده.

تاریخ شهادت:
1361/08/18
استان شهادت:
آذربایجان غربی
شهر شهادت:
نقده
عملیات:
-
منطقه عملیاتی:
گلوان
نحوه شهادت:
کمین ضدانقلاب
توضیحات :
-
مفقود:
شهید
گـلزار دفـن:
گلزار شهدای نقده
قطعه دفن:
-
ردیف دفن:
-
شماره قبر:
-
تاریخ خاکسپاری:
-

با درود به رهبر  كبير انقلاب اسلامي ايران و با سلام به شهيدان راه حق و با درود بر مجاهدين في سبيل ا... .
اينجانب معصوم شتربان زاده ساكن قريه تابيه وصيت مي نمايم كه بنده داراي دو فرزند به نام هاي مصطفي و سيفعلي و يك همسر به نام آسيه مي باشم و نيز همسرم يك فرزند ديگري به نام ميرزاعلي مي باشد و با شرع مبين اسلام او را تشكيل خانواده فرموديم و سهمي نيز از اموال خود را به او داديم و حالا او خانواده ديگري تشكيل داده است و بقيه اموالي كه متعلق به بنده مي باشد ميراث دو فرزند و همسرم مي باشد و هريك به سهم مساوي از آن برخوردار هستند و نيز همسرم با فرزندانم برادر مي باشد و سرپرست فرزندانم همسرم مي باشد و ميرزاعلي نيز با اجازه مادرش به مشكلات آنان رسيدگي مي نمايد.
من تمامي اموال را تصفيه حساب نموده و اموال باقي مانده به صورت پاك مي باشد به هيچ كس قرض ندارم و از هيچ نيز طلب كار نيستم. اگر من شهيد شدم، خرج و مخارج كه براي من مي دهند به ميل و اختيار همسرم و فرزندان مي باشد. 
توصيه اي به فرزندان و خويشاوندان و دوستان دارم.
بعد از شهيد شدن من اصلاً گريه و ناراحتي نكنيد زيرا اين كار باعث تقويت مواضع دشمن مي گردد. بعد از شهيد شدن من اصلاً گريه و ناراحتي نكنيد  زيرا اين كار باعث تقويت مواضع دشمن مى‌گردد. فرزندانم هميشه در راه صراط مستقيم حركت بكنيد و از آن راه منحرف نشويد.
به كسى ظلم نكنيد و از كسى قبول ظلم نكنيد.از نعمت هايى كه خداوند به شما اعطا فرموده دلخوش باشيد و هميشه به ياد او زندگى را سپرى كنيد. و نيز دول بزرگ هر جا  كه منافعشان به خطر بافتد دوباره براى قبضه كردن منافع خود از هيچ اقدامى دريغ نمى‌ورزند و شما نيز با گفتار و كردار و عملتان براى مبارزه با آنان آماده باشيد. با افراد جامعه متين  با وقار باشيد و غيره ....  . 
مسلمين براى نابودى ريشه كفر و نفاق به پا خيزند آن وقت در جهان كفرى پيدا نمى‌شود. منافقين و مشركين هر جا كه باشند به دست مسلمانان نابود خواهند شد. 
قلب (باايمان) مؤمن چشمه‌اى از نور الهى است كه او را در تمام كارها به حق هدايت مى‌كند. كارهاى عالى (واجبات) چنانكه نفس اماره را از بين مى‌برد و دخالت در كارهاى مملكت (سياست) دول چپاولگر را از بين مى‌برد.
والسلام
معصوم شتربان‌زاده
60/10/14

لینک کوتاه : http://12000shahid.ir/q/t31479
تمام حقوق این سایت متعلق به ستاد کنگره ملی بزرگداشت 12000 شهید آذربایجان غربی می باشد