تصاویر جبهه و جنگ
نام:
رحیم
نام خانوادگی:
غروبی
نام پدر:
زینال
تاریخ تولد:
1340
استان تولد:
آذربایجان غربی
شهر تولد:
خوی
وضعیت تاهل:
مجرد
تحصیلات:
دکتری
رشته تحصیلی:
پزشکی
شهر تحصیل:
دانشگاه تهران
شغل:
-

فرازي از زندگينامه شهيد:
شهيد رحيم غروبي در سال 1340 در شهر شهيدپرور خوي در خانواده‌اي مذهبي و مؤمن به احكام الهي ديده به جهان گشود و در دامان مادري پاك باليد و رشد كرد. دوره ابتدائي و راهنمائي را كه تمام كرد، وارد دوره دبيرستان شد. از همان اوان كودكي مهربان و خوش برخورد بود و هر چه بر سال‌هاي عمرش افزوده مي‌شد، به مسائل سياسي و عبادي بيشتر مي پرداخت و در مكتب خويش غور و غوص مي‌كرد. در سال‌هاي آخر دوره دبيرستان كه مصاف با اوج گيري نهضت اسلامي و فريادهاي عدالتخواهي مردم مسلمان ايران بود، بيشتر در جلسات قرائت قرآن، اصول عقايد و مسايل سياسي و كلاس‌هاي رزمي (در زمان شاه منفور) چه به صورت مخفي و آشكار شركت مي‌كرد و در راه شناخت معارف و حقايق ديني از هيچ تلاشي باز نمي ايستاد. اسلامي كه فقط از عهده متخصصين آن يعني روحانيت متعهد و مسؤول باشد برمي آمد.
با وجود مشكلات و گرفتاريهايي كه از نظر تحصيل داشت، مانند عقيده خويش راسخ و پابرجا بود. در سال 58 موفق به دريافت ديپلم تجربي شد و در رشته پزشكي دانشگاه تهران موفقيت كسب كرد و روحيه قوي و ثبات عقيده ايمان خويش را به اثبات رسانيد و هنگامي به دانشگاه قدم گذاشت كه دانشگاه به لانه‌هاي فساد و گروهك‌هاي وابسته به ابرقدرتها تبديل شده بود. لذا پس از اندك مدتي كه شناخت كافي از انجمن اسلامي دانشكده به سدت آورد حركتش را آغاز نمود و با خلوص نيت با جمع برادران انجمن اسلامي در تحكيم خط امام در محيط دانشگاه سعي خود را به كار بست و استين همت را بالا زد.
علاوه بر فعاليت در انجمن از نظر درسي نيز دانشجويي ممتاز به شمار يم آمد و به لحاظ اخلاقي زبانزد خاص و عام بود و بسياري از همكلاسي هايش با حسن خلق و برخورد متين و منطق اسلامي به خط اسلام و امام جذب نمود و مانع پيوستن آنها به گروهك هاي وابسته گرديد.
در جريان انقلاب فرهتگي فعاليت هاي زيادي داشت و هميشه در مقابل انحرافات مانند كوهي استوار و پابرجا مي ايستاد و هيچ واهمه اي به خود راهنمي داد. عقب نشيني در مقابل فساد و انحراف در قاموس وي معني نداشت.
پس از جريان انقلاب فرهنگي به همراه عده اي از دوستان دانشجويش به سپاه پاسداران انقلاب اسلامي پيوست و پس از طي دوره آموزشي چون زادگاه خويش را براي ارائه خدمات مناسب ديد، به سپاه خوي منتقل شد و در مدتي كه در سپاه خوي مشغول خدمت و پاسداري از حريم اسلام و انسانيت و شرف والاي بشري بود مسؤوليت هاي مختلفي از جمله مسؤوليت واحد روابط عمومي و واحد آموزشي سپاه را بر عهده داشت و حقاً در انجام اين مسؤوليت ها نقش ارزنده اي را ايفا نمود. برخورد خوب، ‌اخلاق حسنه و رفتار دلپسند، تدبير و كارداني، خلوص نيت و حسن مديريت وي هيچ گاه از خاطر همرزمانش محو نمي شود.
يكي از خصوصيات بارز شهيد انفاق در راه خدا بود. همي شه سعي مي كرد به تهيدستان رسيدگي كند و از دردهاي آنان باخبر شود و چارهاي براي آنها بينديشد.
قبل از بازگشائي دانشگاه ها يك بار در جبهه نور عليه ظلمت حضور يافت و جان نثارانه به مبارزه برخاستو. پس از بازگشائي دانشگاه ها رفتن به جبهه نبرد و حفظ و حراستاز اسلام و كيان اسلامي را به دانشگاه ترجيح داد. او دانشگاه شهادت را گزيد تا از مكتب مولايش حسين(ع) درس عشق و عرفان، درس ايثار . شهامت را بياموزد و با معرفت حاصله و لطف خداوندي حديث سرخ شهادت را به خون نگارد. اين فرزند برومند اسلام و سرباز وفادار امام و دانشجوي مسلمان و متعهد و پاسدار مدير و مهذب در تاريخ 61/2/10 در مرحله اول عمليات بيت المقدس در حالي كه سرشار از عشق معبود بود سر از پا نمي‌شناخت، با تقديم خون سرخ خود حضرت جانان و رنگين ساختن خاك گرم خوزستان شهد شهادت را چشيد و شاهد هميشه زنده تاريخ گشت.
راهش پررهرو و يادش گرامي باد
شهيد رحيم غروبي در سال 1340 در شهرستان خوي ديده به جهان گشود. از خصوصيات بارز او در دوره دبيرستان مي توان به روحيه تعاون و كمك به دانش آموزان در جنبه هاي درسي اشاره كرد. زود با افراد انس مي گرفت و با جذابيتي كه داشت  و با لحن شيرين دلنشين خود همه را بسوي خود جلب مي كرد. در سال 1358 با رتبه بالا در رشته پزشكي دانشگاه تهران پذيرفته شد. در دوران تحصيلات دانشگاهي سعي فراواني در نجات دادن دوستان خود از دامي كه گروهك‌هاي التقاطي و چپي ها و منافقين خلق براي فريب دانشجويان گسترده بودند، داشت تا جائي كه در بسياري از موارد درس و تحصيل را رها مي كرد و ساعتها وقت مي گذاشت تا با بحث هاي منطقي خود افراد را از غلطيدن در دام گروهكها نجات دهد. با تعطيلي دانشگاهها به عضويت سپاه درآمد و به عنوان مربي در اردوگاه آموزشي حر تلاش مي كرد و جزء اولين نفرات از خوي عازم جبهه ها شد. در ميدان رزم و جهاد، فداكاري و اخلاق فوق العاده‌اي داشت. 

تاریخ شهادت:
1361/02/10
استان شهادت:
خوزستان
شهر شهادت:
خرمشهر
عملیات:
بیت المقدس
منطقه عملیاتی:
خرمشهر
نحوه شهادت:
آزاد سازی خرمشهر
توضیحات :
مفقود؟
شهید
گـلزار دفـن:
گلزار شهدا خوی
قطعه دفن:
-
ردیف دفن:
-
شماره قبر:
-
تاریخ خاکسپاری:
-

بسم رب الشهدا والصديقين 
«إن ا... اشترى من المؤمنين انفسهم و اموالهم بأن لهم الجنه»
شهادت انتخابى است آگاهانه و شهيد گزينش گرى است متعهد و مسؤول كه گذرگاه شهادت را بر مبناى ويژگي‌ها و نياز زمان خويش براى رسيدن به هدف الهى خويش برمي‌گزيند.
كربلاى ما اين بار در مصاف با شيطان بزرگ با همدستى قبيله‌اى شوم كه از خون فرزندان حسين(ع) تغذيه مي كند، شكل مي‌گيرد.
كربلاى ما امروز جبهه خوزستان است و يزيد زمانمان صدام و قافله سالار كاروان تكاملى حسينى پيرمردي از تبار ابراهيم، خمينى بزرگ است و مهره‌هاي حماسه آفرين اين عاشورا نيروهاى رزمنده اسلام.
خداوندا به اين سپاه اسلام در اين عاشوراى ايران و كربلاى خوزستان قوت و توان ببخش. در آخر چند پيام دارم خطاب به زينبي‌هايى كه مى مانند و رسالت خون حسين را به جهانيان برسانند.
1 - ملت عزيز و رزمنده ايران دست از حمايت امام و روحانيت مبارز برنداريد كه اين كار مصيبتى عظيم بدنبال خواهد كشاند و به سر ما همان بلايى ميآ‌يد كه 50 سال بود مى كشيديم.
2 - وابسته به هيچ يك از گروه‌هاى سياسى به اصطلاح خلقى (اعم از مجاهدين يا چريك‌ها) نباشيد كه اينها همه در خط آمريكا هستند.
3 - ليبراليسم يا به قول امام ملى گراها بزرگترين خط در مقابل خط امام هستند و بايد همه قاطعانه در مقابل آنها بايستند.
4 - پدر و مادرم در فقدان من گريه نكنيد. خون من رنگين‌تر از خون فرزندان حسين(ع) نيست، ولى در عوض اگر امكانش هست هر پنجشنبه برايم قرآن بخوانيد.
5 - من 50000 ريال از پدرم قرض  گرفته‌ام. در عوض مقدارى طلب از دارم. بعد از اينكه قرض‌هايم را داديد، مابقى را به حساب 100 امام واريز نماييد. در صورت عدم اين كار بقيه پول را در خدمت اسلام خرج نماييد.
6 - حركت من آگاهانه بود و من صرفاً به خاطر اين به جنگ با كفار نرفتم كه آنها را از سرزمين خود بيرون كنم، بلكه علاوه بر اين مي‌خواهم كه اسلام زنده بماند و حركت من فقط به خاطر رضاى ا... است. اميدوارم «من» مطرح نشود وگرنه مرگ من هيچ سودى به انقلاب نخواهد داشت. خداوند همه ما را خدمتگزار اسلام گرداند.
7 - يك سال نماز و روزه (يك ماه) را برايم بخوانيد و بگيريد.
با سلام به شهداى اسلام از اول انقلاب محمد(ص) تا انقلاب اسلامى ايران به رهبرى امام خمينى، تا ظهور امام زمان عجل ا... تعالى عليه
رحيم غروبي

لینک کوتاه : http://12000shahid.ir/q/t29
تمام حقوق این سایت متعلق به ستاد کنگره ملی بزرگداشت 12000 شهید آذربایجان غربی می باشد