تصاویر جبهه و جنگ
نام:
احمد
نام خانوادگی:
قوجازاده چورسی
نام پدر:
حضرتقلی
تاریخ تولد:
1315
استان تولد:
west-az
شهر تولد:
ماکو
وضعیت تاهل:
متاهل
تحصیلات:
ابتدایی
رشته تحصیلی:
-
شهر تحصیل:
-
شغل:
کارمند
فرازی از زندگینامه شهید:
شهيد احمد قوجازاده اولين فرزند خانواده در سال 1315 هجري شمسي در روستاي قره خاج از حومه شهرستان ماكو در خانواده اي متدين و عالم و عامل به احكام مقدس شريعت اسلام ديده به جهان باز نمودند.
شهيد قوجازاده تحصيلات ابتدايي خود را در همان روستا به اتمام رسانيد ولي بعد از تحصيلات ابتدايي به بعد جهت فقر مدارس راهنمايي و متوسطه در روستا و شهرستان ماکو قادر به ادامه تحصيل نگرديد. پس از سپري کردن دوران خدمت سربازي خود، در اداره آموزش و پرورش ماکو به خدمت اشتغال ورزيد. پس از پيروزي انقلاب اسلامي و به ثمر رسيدن خون هاي پاك جوانان معصوم كشورمان در مقاطع مختلف زمان پيروزي انقلاب درصحنه هاي مبارزه و انقلاب حضور داشتند و در سال 61 به هنگام راهپيمايي خياباني گروهك ضاله منافقين به همراه جمعي ديگر از بسيجيان با دست هاي خالي بدون اسلحه در مقابل ياوه گوئي ها و رجزخواني هاي آنان مردانه ايستادند و فرياد و صداي آنان را در نطفه خفه كردند. شهيد قوجازاده در طول حيات با بركت خويش مسلك و شيوه رفتار حضرت علي بن ابيطالب (ع) را سرمشق زندگي خود قرار داده و با همياري و كمك دوستان خير و متقي خود به رفع مشكلات مالي خانواده هاي محروم و مستمند مي پرداخت. و به هيچ وجه علاقه اي به اطلاع يافتن ديگران از اين اقدام خود نبود، به نحوي كه پس از شهادتش مسؤول كميته امداد اظهار مي داشتند كه وي همكاري تنگاتنگي با آن كميته داشته و به حدود 26 خانواده مساعدت مالي مي نمايند. شهيد بزرگوار عاشق و دلباخته امام حسين (ع) و اهل بيت مطهر آن حضرت بوده و در مجالس ذكر مصيبت و دستجات و مراسم مرثيه خواني سالار شهيدان مشاركت جسته و ارادت خود را به آن سرور آزادگان به اثبات مي رساندند. پس از وقوع جنگ تحميلي عليه ايران اسلامي به منظور اطاعت از فرمان حضرت امام و حراست از كيان نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران قدم در عرصه پيكار با متجاوزين بعثي و اشرار و گروهك هاي منحله كردستان گذاشته و سرانجام در تاريخ 60/12/27 پس از چند سال زندگاني با عزت و شرافت و قداست بر اثر اصابت گلوله در منطقه عملياتي سرو مرغ روح والايش از قالب خاكي تن به سراي باقي پر مي گشايد.
تاریخ شهادت:
1360/12/27
استان شهادت:
آذربایجان غربی
شهر شهادت:
ارومیه
عملیات:
-
منطقه عملیاتی:
سرو
نحوه شهادت:
اصابت گلوله دشمن
توضیحات :
-
مفقود:
شهید
گـلزار دفـن:
-
قطعه دفن:
-
ردیف دفن:
-
شماره قبر:
-
تاریخ خاکسپاری:
-
بسم ا... الرحمن الرحيم
«كتب عَلَيْكُم إذا حَضَرَ أحََدَكُم الْموتُ إِنْ تَرَكَ خَيْرً الْوَصيهُ لِلْوالِدَيْن وَالاَقْرَبينَ بِالْمَعْروف حقاً عَلَى المُتَّقين» (سوره 2 - آيه 179)
‏به موجب آيه شريفه (كُلُّ نَفْس ذائِقَه المَوْت) تمامى موجودات از چشيدن شربت مرگ ناگزير بوده،‌ حيات ابدى و بقاى سرمدى منحصر به ذات اقدس باري تعالى باشد. پس هر شخص عاقل و باايمان كه اين جهان را گذرگاهى به سوى جهان جاويدان مى داند لازم است كه پيوسته در فكر عالم پس از مرگ بوده و خود را براى سفر پرخوف آخرت آماده و اعمال ناقصه و تكاليف خواسته خود را با وصيت تدارك و جبران نمايد. رسول اكرم (ص) مى فرمايد: «لايَنْبَغى لِاَمْرءٍ مُسْلِمٍ اَنْ يَبيتَ لَيْلَهً الّا وَ وَصِيّتُهُ تَحْتَ رَأْسِهِ» يعنى سزاوار نيست براى مرد مسلمان شبى را سحر كند مگر اينكه وصيت او زير سرش نباشد. عليهذا توفيقات ربانى شامل حال اينجانب احمد قوجازاده كه به وحدانيت الهى و نبوت جميع انبياء و خاتميت حضرت محمد بن عبدا... (ص) و ولايت حضرت علي (ع) و عصمت ‌ائمه اثنى عشر (عليهم السلام) و حضرت فاطمه زهرا (س) (صلوات ا... عليهم اجمعين) و به كليه عقايد اسلاميه اصولاً و فروعاً اقرار و در حال صحت و اختيار (مِنْ دُونِ الاِكْراه وَ الْاِجْبارْ) در حالي كه تمامى اقارير شرعيه از من ممضى و نافذ بوده وصيت نموده و وصى خود قرار دادم آقاى مهدى قوجازاده با نظارت بانو فاطمه ملت عيال موصى كه به وصيت هاى ديگر شخصى بنده عمل نمايند.
خداوند يار و ياور مستضعفين باد.
احمد قوجازاده
شهيدان علاوه بر مقامات معنوي مشعلدار پيروزي و آزادي و استقلال ملت اند.»
(آيت ا... خامنه اي)
لینک کوتاه : http://12000shahid.ir/q/t213817
تمام حقوق این سایت متعلق به ستاد کنگره ملی بزرگداشت 12000 شهید آذربایجان غربی می باشد