تصاویر جبهه و جنگ
نام:
نعمت الله
نام خانوادگی:
محبوبي چهارطاق
نام پدر:
شعبانعلي
تاریخ تولد:
1344
استان تولد:
west-az
شهر تولد:
تکاب
وضعیت تاهل:
مجرد
تحصیلات:
متوسطه
رشته تحصیلی:
-
شهر تحصیل:
-
شغل:
-
فرازی از زندگینامه شهید:
 
 
شهيد نعمت اله محبوبي فرزند شعبانعلي به سال 1344 در روستاي چهارطاق متولد شد. کودکي خود را با تحصيلات ابتدايي و راهنمايي به پايان رساند در حاليکه از همان آغاز علاقه زيادي به مطالعه و مخصوصاً مطالعات اسلامي داشت و فرائض دين را ترک نمي‌کرد. در کلاس‌هاي علوم ديني، سخنراني‌ها و تعزيه‌ها شرکت مي‌نمود و سپس وارد فعاليت‌هاي سياسي- انقلابي گرديد. با توزيع اعلاميه و نوارهاي تبليغاتي در بين مردم و بويژه هم سالانش عملاً به مبارزه پرداخت و با شرکت در کلاسهاي مکتب قرآن فعاليت‌هايش را گسترش داد و نيز در راهپيمائيها و تظاهرات حضور خود را نشان داد. پس از پيروزي انقلاب ضمن ادامه تحصيل در دبيرستان، خود را براي مبارزه مسلحانه آماده کرد. اوقات فراغت خود را در جهاد سازندگي  به خدمت پرداخت و پس از اتمام امتحانات نهايي سال سوم دبيرستان در سال 60 در واحد بسيج سپاه پاسداران انقلاب اسلامي جهت اعزام به جبهه ثبت نام کرد و در چهارم تيرماه همان سال در اولين دوره جزو اولين گروه اعزام بود. پس از طي دوره آموزشي در پادگان محمّد رسول الله (ص) سنندج به جبهه قصر شيرين اعزام شد و تعطيلات تابستان را در اين منطقه به پايان رساند، سپس به تکاب بازگشت و مشغول ادامه تحصيل شده و همزمان در واحد نيمه فعال بسيج به فعاليت خود ادامه داد. بال هاي باز پرواز روح شهيدش را بي تابانه به ميدان نبرد کشيد. دو ماه بعد از آغاز سال تحصيلي، اول آذرماه سال 61 به جبهه مهران عزيمت کرد و دو ماه در وادي پرواز خود جنگيد. او جواني خوش خلق، متعبد و مطيع امر پروردگار، سر به زير و ساده پوش و قدردان زحمات والدين بود، با گروهک‌هاي ضدانقلاب به شدت مخالفت مي‌نمود و سعي مي‌کرد هوادارانشان را با دليل و منطق ارشاد کند. با قرآن و نهج البلاغه و رساله امام (ره) و با دعاها و مناجات بويژه دعاي کميل مأنوس بود. در اعزام به جبهه به پيشاني سربند شهادت مي‌بست، از خانواده حلاليت مي‌طلبيد و شادمان و بيقرار راهي ميدان   مي شد. استعدادي وافر در رشته ادبيات فارسي داشت و حتي سروده‌هايي از خود به جا گذاشت... به نوحه سرايي هم مشهور بود:
                                    شهيد راه قرآنم چرا مادر شوي غمگين                                        ميا هر دم سر خاکم برو در خانه ات بنشين
                                  که فرزندت وفا کرده به عهد خالقش مادر                                      دعا به عمر رهبر کن که او باشد مرا سرور
و عاقبت خود مشمول شعرش شد؛ در 1361/11/01 در جبهه چنگوله مهران با اصابت ترکش به سر، با رداي سرخ شهادت به ديدار محبوب شتافت. روحش شاد و یادش گرامی باد.
 
تاریخ شهادت:
1361/11/01
استان شهادت:
ایلام
شهر شهادت:
مهران
عملیات:
-
منطقه عملیاتی:
چنگوله
نحوه شهادت:
اصابت ترکش خمپاره
توضیحات :
-
مفقود:
شهید
گـلزار دفـن:
-
قطعه دفن:
-
ردیف دفن:
-
شماره قبر:
-
تاریخ خاکسپاری:
-
 
وصیت نامه شهید:
 
 
«... اکنون که انقلاب اسلامي نياز به خون مردان دلاور دارد، وظيفه شرعي و اسلامي خود دانستم که در راه انقلاب جان فشاني کنم... اگر سعادت کشته شدن را پيدا کردم بدانيد که اين راه را آگاهانه انتخاب کردم... از خانواده ام تقاضا دارم شهادتم را چون دامادي‌ام بدانند... اول براي رهبر اسلام و بعد براي آمرزيده شدنم دعا کنيد... از دوستان مي خواهم حلالم کنند... اي جهانيان! بدانيد ما کورکورانه اين راه را انتخاب نکرده ايم، بلکه از سالار شهيدان حسين (ع) که فرمود؛ کشته مي‌شوم ولي تن به ذلت نمي‌دهم، درس گرفته‌ايم... هميشه طرفدار حق و عدالت و مظلوم باشيد که هيچ انتقامي دردناکتر از انتقام مظلوم نيست... هرگز براي من ناراحت نباشيد و گريه نکنيد که من خود اين راه را برگزيدم.»
 
لینک کوتاه : http://12000shahid.ir/q/t203771
تمام حقوق این سایت متعلق به ستاد کنگره ملی بزرگداشت 12000 شهید آذربایجان غربی می باشد