تصاویر جبهه و جنگ
نام:
محمد رضا
نام خانوادگی:
قلندری
نام پدر:
اصغر
تاریخ تولد:
1366/12/24
استان تولد:
west-az
شهر تولد:
ارومیه
وضعیت تاهل:
مجرد
تحصیلات:
دیپلم
رشته تحصیلی:
راه و ساختمان
شهر تحصیل:
-
شغل:
سریاز
 
فرازي از زندگينامه شهيد:
شهيد محمدرضا قلندري در تاريخ1344/12/12 در اروميه متولد شد. پس از طي دوران طفوليت، تحصيلات ابتدائي و راهنمائي و دبيرستان خود را در رشته راه و ساختمان به اتمام رساند و در اين رشته به اخذ ديپلم نائل آمد.
قبل از اينكه به خدمت مقدس سربازي اعزام شود، به كارگري پرداخت.  براي تأمين مخارج زندگي و هم چنين كمك به خانواده، كه از نظر مالي چندان تعريفي نداشت، در شركت ها به نقشه كشي و كار كردن پرداخت.
او جواني بسيار پاك و باايمان و بي ريا بود. واقعاً فردي لايق با خصائل انساني بود. پيش از انقلاب ايشان سن كمي داشت، اما با شروع انقلاب در راهپيمائيها و تظاهرات شركت فعالي داشت و از منافقين و گروهك ها بيزار بود.
پدر شهيد خبرنگار روزنامه اطلاعات بود و مادرش، زماني كه ايشان سه ساله بود به علت عدم تفاهم اخلاقي آنها را ترك كرد و ايشان از كودكي از نعمت مادر محروم ماند و پدر و نامادري سرپرستي او را به عهده گرفتند و در مورد وي از هيچ خدمتي دريغ نكردند.
زماني كه وي به سن قانوني رسيد به خدمت سربازي اعزام شد و پس از گذراندن دوره آموزشي به درجه گروهبان دومي رسيد و فرماندهي جمعي از سربازان را به عهده گرفت. از آن جايي كه بدني ورزيده و قدرتمند داشت، در ورزشهاي رزمي تخصص يافته بود و به تعليم و آموزش سربازان مشغول بود. در خدمت سربازي رشادت هاي زيادي از خود نشان داد.
او در جبهه هاي حق عليه باطل شجاعانه جنگيد. در آخرين مرخصي كه در منزل بود، موقع خداحافظي پدر را در آغوش گرفته و مي بوسيد و زماني كه پدرش علت اصرار او را در مورد حضور در جبهه مي پرسد، اظهار مي كند: «به خدا سير نمي شوم. احساس مي كنم دست خدا مرا به سوي خود فرا مي خواند و خود را در دشتي مي بينم كه عطر ايمان را نثار جانم كرده است. پس اگر بازگشتي برايم نباشد مرا حلال كن.» بعد يكي يكي برادران و خواهران را در آغوش گرفت و از آنها حلاليت مي خواهد.
بعد از مرخصي كه ايشان به همراه لشكر 77 خراسان راهي جبهه عين خوش گرديد، براساس نوشته فرماندهان عمليات، براي نجات جان همرزمانش و انتقال پيكرهاي پاك شهدا كه در خاك دشمن بر زمين افتاده بودند، لحظه اي آرام و قرار نداشت و بي مهابا به قلب سپاه كفر تاخت و با رشادتي بي نظير جان بيش از 18 تن را نجات داد.
اما در آخرين لحظات بر اثر اصابت تير مستقيم منافقين، كه خود را حامي مردم رنجديده ايران مي دانستند، مجروح شد و براي معالجه به بيمارستان انتقال يافت. اما شدت خونريزي به حدي بود كه منجر به شهادت ايشان گرديد و در تاريخ1366/12/24 در منطقه عملياتي فكه (عين خوش) شهيد و در باغ رضوان اروميه همراه با ساير شهداي گرانقدر انقلاب اسلامي كه به حق ضامن بقاي انقلاب هستند، به خاك سپرده شد و دعوت حق را لبيك گفته و به ديدار معبودش شتافت.
روحش شاد و يادش گرامي باد.
تاریخ شهادت:
1366/12/24
استان شهادت:
خوزستان
شهر شهادت:
فکه
عملیات:
-
منطقه عملیاتی:
عین خوش
نحوه شهادت:
جبهه و جنگ
توضیحات :
-
مفقود:
شهید
گـلزار دفـن:
-
قطعه دفن:
-
ردیف دفن:
-
شماره قبر:
-
تاریخ خاکسپاری:
-
لینک کوتاه : http://12000shahid.ir/q/t133116
تمام حقوق این سایت متعلق به ستاد کنگره ملی بزرگداشت 12000 شهید آذربایجان غربی می باشد