تصاویر جبهه و جنگ
نام:
رمضان
نام خانوادگی:
بایرامی
نام پدر:
بخشعلی
تاریخ تولد:
1349
استان تولد:
آذربایجان غربی
شهر تولد:
نقده
وضعیت تاهل:
مجرد
تحصیلات:
راهنمایی
رشته تحصیلی:
-
شهر تحصیل:
-
شغل:
دانش آموز

شهيد رمضان بايرامي در سال 1349 در روستاي وزنه از توابع شهرستان نقده متولد و پس از گذراندن دوران طفوليت و بهره مندي از تحصيل تا كلاس اول راهنمايي به صف طلايه داران انقلاب پيوست و در مورخه 65/10/21 در عمليات كربلاي 5 در منطقه شلمچه بر اثر اصابت تركش به فيض شهادت نايل آمد.

فرازي از زندگينامه شهيد:
شهيد بلندهمت رمضان بايرامي در سال 1349 در روستاي وزنه به دنيا آمد. در خانواده اي محروم و مصتضعف از نظر مالي ولي غني از نظر ايمان و رشادت. در همان دوران طفوليت، اولين مهاجرت خويش را آغاز نمود و به شهرستان نقده بار سفر بست. دوران ابتدايي را در دبستان خيام اين شهر و اول راهنمايي را در مدرسه قدس به پايان رساند و اين پايان ره توشه اش در مسير تحصيل بود. چرا كه ديگر محروميت رنج و استضعاف مجال تحصيل روزانه از وي سلب نمود. در مدرسه شبانه براي تحصيل درس ثبت نام نمود و در مدرسه زندگي براي امرار معاش به كار پرداخت و در هر دو مسير براي تكميل كمال انسانيت خويش جلا داد. او از رنج نهراسيد و شجاعانه به مقابله با حوادث شتافت. اگر چه كم سن و سال مي نمود، اما ايمان بلندش تا بلنداي انسانيت بالا برد شيريني دنيا را به مرارت تلخ آخرت نفروخت. مشتري پيام سرور شهيدان شد و به حلاوت قيامت نظر انداخت. نتوانست ديده بر جبر جابران فرو بندد. ننگ و ذلت ماندن را و زيستن را با شركاي بدرنگ قبول نكرد. او از تبار آزاد مردان بود و از مريدان رهبرش و امامش به شمار مي رفت.
درس بلند همتي را از قرآن ياد گرفته بود و به عشق كربلا دشت سوزان سينه را با اشك چشم سيراب كرده بود. حاكميت ديني را در دينداري مي دانست و زيستن بي آن را هرگز.
احكام الهي را فرض واجب و عمل به آن را مقدس مي دانست. جنون غيرتمندان در رگهايش به جوش آمد. بي درنگ بار و بنديل بربست و به رزمندگان دلاور پيوست. تنها سرمايه اش را و هستي اش را براي تداوم حاكميت اسلام و اجراي احكام و قرآن به حراج عشق نهاد.
و در سال 65 دوشادوش ساير همرزمان به سرزمين شجاعت شتافت و بي قرار و شيدا جنگيد و بي محابا به لشكر كفر يورش برد. در عمليات كربلاي 5 بعد از انهدام چهار تانك دشمن و به ستوه آوردن لشكر معدوم كفر با وجود جثه صغيرش اقتدار و عظمت بزرگش را به نمايش گذاشت. اما تقدير خط سرخ شهادت ار والاترين هدف بر وي برگزيد.
سرانجام در مورخه 65/10/21 بعد از شجاعت اكبر گونه در دشت كربلاي ايران در منطقه شلمچه بر اثر اصابت تركش خمپاره رشته حيات فانيش از هم گسيخت و به سوي معبود ازلي پرواز كرد و در وادي شهداي اين شهرستان آرميد.
روحش شاد و يادش گرامي باد

تاریخ شهادت:
1365/10/21
استان شهادت:
خوزستان
شهر شهادت:
شلمچه
عملیات:
کربلای 5
منطقه عملیاتی:
شلمچه
نحوه شهادت:
جبهه و جنگ
توضیحات :
بر اثر اصابت ترکش خمپاره
مفقود:
شهید
گـلزار دفـن:
گلزار شهدای نقده
قطعه دفن:
-
ردیف دفن:
-
شماره قبر:
-
تاریخ خاکسپاری:
-
لینک کوتاه : http://12000shahid.ir/q/t10614
تمام حقوق این سایت متعلق به ستاد کنگره ملی بزرگداشت 12000 شهید آذربایجان غربی می باشد