تصاویر جبهه و جنگ
نام:
فتح اله
نام خانوادگی:
افشاری
نام پدر:
یوسف
تاریخ تولد:
1347
استان تولد:
آذربایجان غربی
شهر تولد:
خوی
وضعیت تاهل:
مجرد
تحصیلات:
ابتدایی
رشته تحصیلی:
-
شهر تحصیل:
-
شغل:
-

در روستاي سر ابدال در سه کيلومتري خوي در يک خانواده مذهبي و متوسط به دنيا آمد. کودکي آرام، با اراده و پر دل و جرآت بود. ابتدايي را در زادگاهش به پايان رسانيد. ده ساله بود که زمزمه انقلاب وجدانهاي خفته را بيدار کرد. جد مادري شهيد از روحانيون سرشناس شهر ( حاج شيخ اسداله قاسمي خوئي) بود و علاقه اي که فتح اله به روحانيت داشت خيلي زود  با انقلاب مانوس شد و پس از پيروزي انقلاب اسلامي و تشکيل بسيج در آنجا به خدمت پرداخت و بارها عازم جبهه شد.
وقتي به سن 18 سالگي رسيد خدمت بسيجي اش تبديل به خدمت سربازي شد. و در ارديبهشت سال 65 با نيروي رزمي گردان جندالله که عضو آن گردان بود وارد خط مقدم در جبهه حاج عمران شد تا سنگر دفاع از اسلام را به شرافت وجود خويش مزين سازد اين بسيجي دلاور به خاطر علاقه وافري که به بسيج و جبهه داشت ترک تحصيل کرد و تا آخرين نفس در خدمت انقلاب و جبهه بود.
اعتقاد به دين مبين اسلام و مذهب تشيع و عشق به امام و اطاعت اوامر ولي فقيه و طرفداري از نظام اسلامي او را عاشقانه به جبهه کشاند.
از خانواده آنان سه برادر دوشادوش در جبهه بودند. و وقتي در مرخصي بسر مي بردند مادرشان رو به آنها کرد . گفت" شما چرا در خانه هستيد در حالي که جبهه به شما نياز دارد."
چند روز قبل از اعزام به متانت و آرامي و اطمينان قلب خاصي دست يافته بود.و چهره نوراني و گشاده او حالت ملکوتي داشت.با صداي بلند در خانه اذان مي گفت و برادرش که در حياط بود نگاهش کرد و در دل گفت  " خدايا مثل اينکه عزم سفر کرده و دنبال گمگشته اي ميگردد گويا اذانش ابزار سفرش بود" 
در جبهه با پسر دائيش شهيد زنده ياد حسينقلي قاسمي خوئي با هم بودند و يک روز که ظزفي را زير شير تانکر آب مي گذارند تا پر بشود، طرف سوراخ بوده و از تانکر آب  بيرون مي زده با هم برمي گردند تا ظرف را ببرند مي بينند ظرف خالي است روبه پسر دايي کرده و مي گويد "کارهاي نيک ما هم همينطور است بايد مواظب باشيم که از دست نرود."
مادرش به شهادتش يقين داشت و خود مرتبت و منزلت شير پاکش را مي دانست و فرزندانش را به امان خدا سپرده بود.
در مقابل اظهار نگراني فاميل مي گفت "اگر خدا خواست فتح اله شهيد مي شود، ما چه کاره هستيم، هر چه خدا خواست همان مي شود." 
اين بسيجي عاشق در حاج عمران پس از نبردي تنگاتنگ و بي امان و ابراز شجاعت و شايستگي در راه خدا به شهادت رسيد 

تاریخ شهادت:
1365/02/27
استان شهادت:
آذربایجان غربی
شهر شهادت:
ارومیه
عملیات:
-
منطقه عملیاتی:
حاج عمران
نحوه شهادت:
جبهه و جنگ
توضیحات :
-
مفقود:
شهید
گـلزار دفـن:
-
قطعه دفن:
-
ردیف دفن:
-
شماره قبر:
-
تاریخ خاکسپاری:
-
لینک کوتاه : http://12000shahid.ir/q/t10471
تمام حقوق این سایت متعلق به ستاد کنگره ملی بزرگداشت 12000 شهید آذربایجان غربی می باشد