تصاویر جبهه و جنگ
نام:
ارشد
نام خانوادگی:
رحیم پور
نام پدر:
اروجعلی
تاریخ تولد:
1332
استان تولد:
west-az
شهر تولد:
ماکو
وضعیت تاهل:
متاهل
تحصیلات:
زیر دیپلم
رشته تحصیلی:
-
شهر تحصیل:
-
شغل:
پاسدار

فرازی از زندگینامه شهید:
همه ما رفتني هستيم و چه بهتر که در راه خدا فدا بشويم و فدا شدند آنهايي که رفتند به جوار رحمت خدا.

امام خميني (ره)
شهيد ارشد رحيم پور به سال 1332 در روستاي عرب ديزج از توابع شهرستان ماکو ديده به جهان گشود. پس از طي دوران طفوليت تحصيلات خود را تا کلاس پنجم ابتدايي ادامه داد سپس به اتفاق خانواده به شغل کشاورزي مشغول شد. بعد از مدتي همسري انتخاب نمود و داراي 5 فرزند شد .
از نظر خصوصيات اخلاقي فردي مؤمن و انقلابي بود. اخلاق خوب او در ميان اعضاي خانواده الگو اسوه بود. علاقه شديدي به رهبر انقلاب داشت و به سخنراني هاي امام راحل گوش فرا مي داد.
با آغاز جنگ تحميلي شهيد به نهاد مقدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامي اروميه پيوست و در مناطق کردستان مشغول خدمت شد.
شهيد رحيم پور با وجود کمي تحصيلات علاقه اي به کار اداري نداشتند و اکثراً در پاکسازي محور هاي عملياتي و شرکت در عمليات سهيم بودند. ايشان در محور اروميه – سرو در يکي از روستاها که محل تردد ضد انقلاب بود به عنوان معاون پايگاه انتخاب شدند.
براي استقرار پدافندي اين محور را پشتيباني مي کردند و مانع تردد ضد انقلاب مي شدند که بعدها به علت کارايي زياد به عنوان فرمانده پايگاه انتخاب شدند .
ايشان در تلاش در جهت جذب نيرو و برخورد عاطفي با پاسداران چهره موفقي داشتند .
محوريت عمليات و اجراي گشت و کمين بر عهده ايشان بود و به سيستم اداري علاقه اي نداشت .
عشق به شهادت و برخورد ايشان با عامه مردم و برخورد تندشان با ضدانقلاب از خصوصيات بارز ايشان بود و فردي بسيار دلسوز و علاقه مند به ارزش ها  و پايبند به اخلاقيات بودند با خانواده خود بسيار مهربان و خوش برخورد بودند .
ايشان در مناطق مختلفي مثل زندک بخش انزل عليکان در گردنه قوشچي ،حول وحوش اروميه خدمت ميکردند.
عمدتاً مسئول دسته گروه کمين و نفوذ به ضد انقلاب بودند .مسئوليت اداره پايگاه ها و حفظ نظم و امنيت از محور سه و تا چهار راه چره به طول 10 کيلومتر با ايشان بود.
شهيد رحيم پور يک بار در منطقه (قوله شيخان هفت ساران )با ضد انقلاب در گير شد و بسيار شجاعانه جنگيد تا آسيبي به بسيجي ها و حتي مردم عادي و دام و طيور آنها نرسد و لذا در اين منطقه ازمحبوبيت خاصي برخوردار است .
معمولاً در مناطق کردستان گستردگي عمليات کمتر بود و جنگ ها چريکي بود چون ضد انقلاب به صورت دسته هاي کوچک 5 يا 10 نفره  نفوذ و رفت وآمد ميکردند.
در مناطق کردنشين بيشتر در فضاي محدود داخل پايگاه مراسم دعاي کميل و توسل و... برگزار مي کرد تا مردم اذيت نشوند. چون اين مستحبات با عقايد اکراد سازگار نبود و ايشان سعي مي کردند مراسمات مذهبي در محفل هاي خصوصي برگزار شود. از بلندگو بيشتر صداي اذان پخش مي شد شعارهاي آن شعرهاي آن روز را بيشتر مطرح مي کردند و در پايگاه يا دهات اطراف اين شعارها را بصورت نوشته به گوش مردم مي رساندند .
چون مناطق سني نشين بودند و اعتقادشان با شيعه ها فرق مي کرد بسيار مراقب بود و همه موارد را لحاظ ميکرد.
بسيار مطيع بودند. تبعيت از فرماندهي را که تبعيت از امام (ره) بود واجب تلقي ميکرد و بيشتر سعي مي کرد شنونده باشد.
با ريش سفيدان بسيجي و بزرگتر ها بسيار با احترام برخورد مي کردند. به افراد زير دست سرکشي مي کرد و با عزت و احترام با آنها برخورد مي کرد .
سرانجام شهيد در تاريخ 31/1/1364 در منطقه سيلوانا در درگيري با ضد انقلابيون به درجه رفيع شهادت نايل گرديد.
راهش پر رهرو باد
 
تاریخ شهادت:
1364/01/31
استان شهادت:
آذربایجان غربی
شهر شهادت:
ارومیه
عملیات:
در گیری با ضد انقلاب در کردستان
منطقه عملیاتی:
سیلوانا
نحوه شهادت:
رفتن روی مین
توضیحات :
-
مفقود:
شهید
گـلزار دفـن:
-
قطعه دفن:
-
ردیف دفن:
-
شماره قبر:
-
تاریخ خاکسپاری:
-


شهيد رحيم پور در اواخر سال 60 در منطقه ي صوماي برادوست يکي از همسنگران ما بودند و با وجود کمي تحصيلات علاقه اي به کار اداري نداشتند و اکثراً در پاکسازي محور هاي عملياتي و شرکت در عمليات سهيم بود. ايشان در محور اروميه – سرو در يکي از روستاها که محل تردد ضد انقلاب بود به عنوان معاون پايگاه انتخاب شدند. براي استقرار پدافندي، اين محور را پشتيباني مي کردند و مانع تردد ضد انقلاب مي شدند که بعدها به علت کارايي زياد به عنوان فرمانده پايگاه انتخاب شدند. ايشان در جهت جذب نيرو و برخوردد عاطفي با پاسداران چهره موفقي داشتند .
محوريت عمليات و اجراي گشت و کمين بر عهده ايشان بود و به سيستم اداري علاقه اي نداشت. عشق به شهادت و برخورد ايشان با عامه مردم و برخورد تندشان با ضدانقلاب از خصوصيات بارز ايشان بود و فردي بسيار دلسوز و علاقه مند به ارزش ها  و پايبند به اخلاقيات بود .

لینک کوتاه : http://12000shahid.ir/q/t10086
تمام حقوق این سایت متعلق به ستاد کنگره ملی بزرگداشت 12000 شهید آذربایجان غربی می باشد