تصاویر جبهه و جنگ
نام:
جهانگیر
نام خانوادگی:
نویدی یاریجان
نام پدر:
شهباز
تاریخ تولد:
1336/04/01
استان تولد:
west-az
شهر تولد:
میاندوآب
وضعیت تاهل:
متاهل
تحصیلات:
زیر دیپلم
رشته تحصیلی:
-
شهر تحصیل:
-
شغل:
پاسدار

فرازی از زندگینامه شهید:

جهانگير نويدي فرزند حاج شهباز و خورشيد نوبخت، در اولين روز تير سال 1336 در روستاي ياريجان سفلي، از توابع مياندوآب به دنيا آمد. از کودکي بيشتر اوقاتش را صرف کار در مزرعه و دامداري مي کرد. از سال 43 تا 48 دوره ابتدائي را در دبستان آزادي زادگاهش گذراند، ولي به دليل نبود مدرسه راهنمائي در روستا و وضعیت مالي خانواده از ادامه تحصيل بازماند جهانگير از نوجواني به عزاداري امام حسين (ع) علاقه خاصي داشت و همواره از آغاز ماه محرم در روستا مراسم نوحه سرائي و عزاداري به راه مي انداخت. قلبي رئوف و بخشنده داشت. همواره با اشتياق، صله رحم را در ميان اهل فاميل به جا مي آورد. تاب آزار و اذيت ديگران را نداشت و به دفاع از حق مظلومين بر مي خواست در سنين 16 - 17 سالگي به مسائل اجتماعي علاقه خاصي نشان مي داد و اطرافيان تحت تأثير روحيه و رفتارش قرار مي گرفتند. اوقات فراغت را با مطالعه کتابهاي مذهبي خصوصاً رساله عمليه و برخي از کتب تاريخي سپري مي کرد. دوره خدمت و سربازي وی متقارن بود با آغاز مبارزات مردم عليه رژيم پهلوي، صفحه اي تازه در صفحات زندگيش گشود. در سال 1356 توسط برادرش فرهنگ نويدي که به دليل فعاليتهاي ضد رژيم پهلوي از ارتش اخراج شد و به روستا بازگشته بود. در اين مرحله از زندگي با پيوستن به حرکت موّاج نهضت در مبارزات، فعالانه تر شرکت کرد. پس از پيروزي نهضت انقلاب در سال 1358 به عضويت سپاه پاسداران انقلاب اسلامي درآمد. در سال 1359 ازدواج کرد وعلاوه بر کار در سپاه به کارهاي مربوط به کشاورزي و دامداري پدر رسيدگي مي کرد. از هر فرصتی جهت تلاوت آيات قرآن و مطالعه کتب مذهبي استفاده می کرد. جهانگير به پيروي از دستورات دين مبين اسلام براي پدر و مادرش ارج و احترام فراواني قائل بود.

حقوق ماهيانه دريافتي از سپاه پاسداران را به مستمندان انفاق و مخارج خانواده خود را از راه کشاورزی که به پدرش کمک میکرد، تأمين مي کرد. جهانگير نويدي با وجود داشتن همسر و فرزند حضور در جبهه هاي جنگ را از ياد نبرد علاوه بر اين با تبليغ و حمايت، زمينه حضور تعداد کثيري از اهالي روستا را در جبهه فراهم آورد و مقادير زيادي کمک مادي و دام از اهالي روستاي ياريجان به جبهه فرستاد. شهادت برادرش فرهنگ نويدي درجه دار ارتش در منطقه عملياتي جنوب تأثير زيادي بر جهانگير گذاشت. چندي بعد پس از سالها انتظار به اتفاق پدر به مکّه مکرمه مشرف شد و پس از بازگشت به سوي جبهه ها شتافت. در جبهه هاي دفاع مقدس سمت هاي فرماندهي پايگاه، گروهان و گردان را عهده دار بود. در زمان حضور در پشت جبهه شبانه روز براي تدارک نيازمندي هاي منطقه جنگي و آموزش جوانان روستا فعاليت مي کرد. او شبانه روز خود را وقف خدمت به اهالي روستا کرده بود و بارها شبانه با اتومبيل شخصی خود بيماران را براي مداوا به شهر مي رساند در مشکلات، يار، امين و دلسوز اهالي روستا بود و در شرايط سخت هيچگاه دست رد به سينه نيازمندان نمی زد. در ازدواج يک جوان و ساخت خانه براي آنها خیلی تلاش کرد و ازهیچ کمک مالی و جانی دريغ نکرد. در پاکسازي بوکان حضوري فعال داشت. او بارها با صداي بلند اعلام کرد: « ما با کفر مي جنگيم نه با کُرد » . روحي لطيف داشت و حتي از کشته شدن افراد ضد انقلاب خرسند نمي شد و با تأسف، از مرگ آنها ياد مي کرد. روزي پس از درگيري با فردي ضد انقلاب و هلاکتش با خانواده و مادر آن فرد همدردي و حتي گريه کرد . 

تاریخ شهادت:
1368/03/18
استان شهادت:
آذربایجان غربی
شهر شهادت:
بوکان
عملیات:
درگیری با ضد انقلاب
منطقه عملیاتی:
محور بوکان شاهیندژ
نحوه شهادت:
درگیری با ضد انقلاب
توضیحات :
-
مفقود:
شهید
گـلزار دفـن:
گلزار شهدای میاندوآب
قطعه دفن:
-
ردیف دفن:
-
شماره قبر:
-
تاریخ خاکسپاری:
-

نقل است که آقاي عبدالله زاده از طريق کميته امداد امام خميني بوکان مطلع شد شخصي با مراجعه به کميته امداد اظهار کرده، سپاه مدتي است حقوق و مستمري وي را پرداخت نکرده است. کميته امداد، بصورت کتبي از سپاه اصل ماجرا را جويا شد. سپاه بعد از بررسي هاي زياد به نتيجه نرسيد و آقاي عبدالله زاده شخصاً موضوع را پيگيري کرد و به اين نتيجه رسيد که جهانگير نويدي از پس انداز خود و خانواده اش مدتي به آن خانواده کمک مي کرده و پس از مدتي به علت بيماري و زايمان همسرش نتوانسته است به کمکهايش ادامه دهد. به همين جهت آن فرد به کميته امداد مراجعه کرده و از نرسيدن مستمري شکايت نموده است. بعد از مشخص شدن قضیه، سردار باقري مقداري پول در اختيار وي گذاشت تا به کار خير خود ادامه دهد ولي جهانگير با بيان اين جمله که « معبر من لو رفته » از پذيرش پول خودداري کرد. 

لینک کوتاه : http://12000shahid.ir/q/t10063
تمام حقوق این سایت متعلق به ستاد کنگره ملی بزرگداشت 12000 شهید آذربایجان غربی می باشد