تصاویر جبهه و جنگ
نام:
حیدرعلی
نام خانوادگی:
پسندیده قره باغ
نام پدر:
احمد
تاریخ تولد:
1342/01/09
استان تولد:
west-az
شهر تولد:
ارومیه
وضعیت تاهل:
متاهل
تحصیلات:
متوسطه
رشته تحصیلی:
-
شهر تحصیل:
-
شغل:
پاسدار

فرازی از زندگینامه شهید:

حيدرعلي پس از گذراندن دوران طفوليت وارد مدرسه قره باغ در بخش انزل روستاي محل سکونت خود شد. پس از پايان دوره ابتدائي در سال 1353 در مدرسه راهنمايي قره باغ ثبت نام کرد و پس از اتمام اين دوره وارد دبيرستان شد و تا سال 1359 به تحصيل اشتغال داشت و تا سوم متوسطه ادامه تحصيل داد. پس از آن به عضويت رسمي سپاه پاسداران در آمد. از همين سال (1360) مرتب در جبهه هاي نبرد حضور يافت و در يکي از يگانهاي مستقر در کردستان مشغول خدمت بود. از سال 1361 به همراه شهيد نامجو و تعداد ديگري از نيروهاي سپاه در عملياتهاي انهدامي عليه ضد انقلاب داخلي حضوري فعال داشت و در حين عمليات با لباس کردي در جنگلهاي آلباتان سردشت به عنوان ديده ور در جلوي ستون حرکت مي کرد. 
از سال 1367 تا 1369 در سمتهاي مختلفي از قبيل فرماندهي دسته، گروهان و گردان و حتي پاسگاه به انجام وظيفه پرداخت و در مناطق مختلف کردستان در مبارزه عليه ضد انقلاب حضور داشت. سرانجام در هفدهم خرداد 1369 به هنگام پاکسازي ارتفاعات ماسور نقده در کمين ضد انقلاب افتاد و به شهادت رسيد. برخي حوادث منتهي به شهادت حيدرعلي از زبان دوستان و همرزمانش به قرار زير است :
«صبح روز هفتم خرداد ماه 1369 براي اخذ مدرک ديپلم در مجتمع آموزشي رزمندگان امتحان داد و عصر همان روز به محل خدمت خود گردان شهيد عليزاده که فرماندهي آن را بر عهده داشت، رفت تا عمليات پاکسازي ارتفاعات ماسور نقده را هدايت کند. پس از انجام مأموريت در بازگشت در منطقه گولان سيد بهار، زماني که قصد دور زدن عناصر مسلح ضد انقلاب در دره شاه محمديار را داشتند، در کمين عناصر ضد انقلاب افتادند» . حيدرعلي به نيروهايش دستور  داد هرچه سريعتر از صحنه خارج شوند و خود به همراه يکي ديگر از همرزمان در کمين ماند و در مقابل هجوم ضد انقلاب مقاومت کرد تا سرانجام هر دو در اثر اصابت گلوله به شهادت رسيدند. علت شهادت حيدرعلي را اصابت گلوله به سر اعلام کردند. بعد از شهادت، جنازه او را در باغ رضوان اروميه به خاک سپردند. از شهيد حيدرعلي پسنديده قره باغ دختري به يادگار مانده است که حيدرعلي او را نازبالا مي خواند .      
 

تاریخ شهادت:
1369/03/17
استان شهادت:
آذربایجان غربی
شهر شهادت:
نقده
عملیات:
پاکسازی
منطقه عملیاتی:
ماسور
نحوه شهادت:
اصابت گلوله به سر توسط ضدانقلاب
توضیحات :
-
مفقود:
شهید
گـلزار دفـن:
باغ رضوان ارومیه
قطعه دفن:
-
ردیف دفن:
-
شماره قبر:
-
تاریخ خاکسپاری:
-

بشير دروگر يکي از همرزمانش در اين باره مي گويد: «در سپاه پاسداران اروميه قطعه زميني در منطقه ميثم به تعدادي از پاسداران داده بودند وقتي که من و حيدرعلي زمين خود را تحويل گرفتيم، به من گفت «اصلاً اين زمين به دلم نمي چسبد » گفتم چرا؟ گفت: «احساس مي کنم چند روزي در اين دنيا مهمان هستم. به همين علت اگر همه اين زمين از طلا باشد کوچکترين خوشحالي در من ايجاد نمي کند» 

لینک کوتاه : http://12000shahid.ir/q/t10059
تمام حقوق این سایت متعلق به ستاد کنگره ملی بزرگداشت 12000 شهید آذربایجان غربی می باشد