تصاویر جبهه و جنگ
نام:
جعفر
نام خانوادگی:
حب نقی
نام پدر:
عبدالحسین
تاریخ تولد:
1333/04/20
استان تولد:
west-az
شهر تولد:
ارومیه
وضعیت تاهل:
متاهل
تحصیلات:
کارشناسی
رشته تحصیلی:
مهندسی گیاه پزشکی
شهر تحصیل:
دانشکده کشاورزی تبریز
شغل:
مهندس

فرازی از زندگینامه شهید:

مهندس شهيد جعفر حب نقي به سال 1333  در خانواده اي  مومن و معتقد در شهرستان اروميه چشم به جهان گشود. در زمان کودکي پدر خود را از دست داد مرگ پدر مصيبتي بر ديگر مشکلاتش بود با اين حال با پشتکار، دوران مدرسه را به پايان رسانيد. ايشان از  دوران کودکي بسيار مودب و معتقد بود. فعاليت هايش را از دوران نوجواني و با عضويت در انجمن اسلامي آغاز کرد چرا که اين دوران همزمان با آغاز انقلاب و درگيري با حزب دمکرات بود. اين شهيد بزرگوار دبيرستان را با موفقيت گذراند و در سال 1352 از دانشکده کشاورزي تبريز در رشته گياه پزشکي پذيرفته شد و در سال 1356 دوره کارشناسي را به پايان رسانيد. ورود به دانشگاه براي جعفر نقطه عطفي بود تا هرچه بيشتر ماهيت رژيم جنايتکار و وابسته پهلوي را شناخته و با آن به مبارزه برخيزد و عليرغم حضور در فعاليت هاي مذهبي و سياسي در دانشگاه به تحصيل علم اهميت مي داد. او فعالانه در جنبش نوپاي اسلامي دانشجويي شرکت کرد و چون اسلام را به عنوان تنها روش و ايدئولوژي پذيرفته بود با تمام دارائيش (جسمي وفکري ) جانفشاني مي کرد. پس از فارغ التحصيل شدن از دانشگاه، در سال 54 و انجام خدمت وظيفه، مبارزات ايشان به نقطه اوج خود رسيد و بيشتر به سازماندهي توده هاي مسلمان مي انديشيد. پس از پيروزي انقلاب اسلامي با ديگر برادران همرزمش در يکي از کلانتري ها مشغول خدمت شد و به گفته يکي از دوستانش در آن موقع جعفر شب و روز نداشت و به شدت فعاليت مي کرد. در اوايل سال 58 هنگام تشکيل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي اروميه، که اغلب جوانان متعهد و مبارز مسلمان در آن شرکت داشتند به سپاه پیوست. ايشان عليرغم اعتقاد به نارسايي ها واعمال غير مکتبي دولت مردان که در اين مرحله بنا به امر امام (ره) بايستي براي حاکميت انقلاب تلاش کرد و شکست انقلاب اسلامي را شکست سهمگيني براي اسلام ومستضعفين مي دانست، و مي گفت " اين جنگ و مبارزات ما به خاطر حفظ حاکميت سياسي انقلاب و خط امام  و مکتب است و نه حفظ قدرت و يا محبوبيت ." هميشه از اختلاف دولتمردان بر سر "خط من " و گروه گرائيها مي ناليد و خط امام را  برهمه آنها ترجیح می داد.

اين شهيد مخلص 4 ماه قبل از شهادتش با فردي از يک  خانواده متدين ازدواج کرد و طبق گفته دوستانش اين ازدواج هرگز نتوانست در کم و کيف فعاليتش تاثير گذارد و احياناً وابستگي ایجاد کند. جعفر در پياده کردن مباني و اصول مکتب، تاکيد فراوان مي کرد و خود در بين دوستانش از لحاظ تقوا الگو بود و براي برادرانش در سپاه و خانواده، مظهر ايثار و مهرباني و فداکاري بود و چيزي که هميشه با نام ايشان عجين گشته است اخلاق نيکو، سادگي و کم حرف زدن و رفتار اسلامي اش است. از خصوصيات ديگر اين شهيد تاکيدش بر نظم و انضباط در کارها بود به طوري که از هرگونه عمل نامنظم وعدم سازماندهي رنج مي برد. در مقابل مشکلات صبور بود به سکوت و تنهايي بيشتر علاقه داشت تا حرف زدن، وهنگام حرف زدن طوري حرف مي زد که کسي از او نرنجد.

ايشان علاقه فراواني به جنگ با کفر و جهاد داشت. همواره آرزوي شهادت داشت. مي گفت: مهم نيت انسان است و اگر نيت خالص باشد عمل ارزش دارد وگرنه ريا و تزوير خواهد بود. همچنين از مرگ بي ثمر مي ترسيد و مي گفت شهادت بايستي در اجتماع و در مردم تحول فکري و... بيافريند و بدين جهت شهادت نادر عليزاده که با رخنه در تشکيلات حزب دموکرات توانسته بود در يک جلسه سرهنگ عباسي (مغز متفکر و طراح جنگ کردستان ) را ترور کند و خود نيز شهيد شود در وي اثر فراواني داشت و هميشه او را تحسين مي کرد و به  خاطر همين علاقه اش به مبارزه رودررويي با مشرکين و کفار بود که در اغلب درگيري ها شرکت داشت از جمله درگيري هاي سرو و اطراف شهر اروميه خلع سلاح دهات و درگيري نقده و آزادسازي مهاباد حضور فعال داشت و يکي از مهره هاي کليدي واحد عمليات واطلاعات سپاه اروميه بودند و مي گفت : انسان در درگيري ها به حرکت در مي آيد وخالصتر مي گردد. سرانجام در  تاريخ 1359/07/19 به  شهادت  رسیدند

تاریخ شهادت:
1359/07/19
استان شهادت:
آذربایجان غربی
شهر شهادت:
ارومیه
عملیات:
در گیری با ضد انقلاب در کردستان
منطقه عملیاتی:
کردستان
نحوه شهادت:
در گیری با حزب دموکرات
توضیحات :
-
مفقود:
شهید
گـلزار دفـن:
باغ رضوان ارومیه
قطعه دفن:
شهدا
ردیف دفن:
-
شماره قبر:
-
تاریخ خاکسپاری:
-
لینک کوتاه : http://12000shahid.ir/q/t10052
تمام حقوق این سایت متعلق به ستاد کنگره ملی بزرگداشت 12000 شهید آذربایجان غربی می باشد