تصاویر جبهه و جنگ
نام:
حسن علی
نام خانوادگی:
حاجیان پور
نام پدر:
باقر
تاریخ تولد:
1337/03/20
استان تولد:
west-az
شهر تولد:
تکاب
وضعیت تاهل:
مجرد
تحصیلات:
کارشناسی
رشته تحصیلی:
-
شهر تحصیل:
-
شغل:
پاسدار
فرازی از زندگینامه شهید:
نخستين شهيد جان برکف شهرستان تکاب، شهيد دلاور حسنعلي حاجيانپور فرزند باقر در سال1337 قدوم سرخ خود را به عرصه وجود نهاد. در دامان پرمهر خانواده درس ايمان و تقوي را بخوبي فراگرفت و از همان کودکي بزرگمردي را آموخت. در 7سالگي وارد مدرسه شد و با نصرت الهي درسال 1354 موفق به اخذ ديپلم در رشته تجربي گرديد. تابستانها به کارگري و کمک به امرار معاش خانواده مي پرداخت. شهيد فردي باهوش بود که علاوه برتحصيل، به مطالعه کتابهاي ديني و همچنين کسب مهارت در صنعت ماشين آلات مي پرداخت. وي درسال 1356 وارد دانشسرا شد و 2سال بعد موفق به اخذ مدرک فوق ديپلم شد. شهيد عزيز شغل انبياء يعني معلمي را برگزيد و خدمت به محرومين را از وظايف خود مي دانست، لذا در سال اول دانشجويي به بخش اقليد اصفهان رفت و در لوله کشي و سيم کشي به روستاهاي آن بخش محروم، خدمات ارزنده اي انجام داد.
اين شهيد معلم، دانش آموزان تشنه معارف الهي را از چشمه جوشان مفاهيم ديني سيراب مي کرد با شروع جنگ تحميلي او نيز چون ساير دلاورمردان، سکوت را جايز ندانست و عزم خود را براي دفاع از کيان اسلامي جزم کرد. شهيد حاجيانپور در سالهاي اوليه تشکيل سپاه در تکاب جزء اولين پييشگامان اين نهاد مقدس بود و اجراي فرامين حضرت امام (ره) را وظيفه شرعي و الهي خود مي دانست، بنابراين در عملياتهاي شناسايي، فعالانه حضور داشت و مأموريتهاي محوله را با شجاعت تمام در انتظار شهادت انجام می داد. زماني که شهيد چمران به فرمان حضرت امام (ره) عازم پاوه شد تا از سقوط اين شهر توسط عوامل ضدانقلاب جلوگيري نمايد، شهيد حاجيانپور نيز به فرمان امام لبيک گفت و به اتفاق تني چند از همرزمانش جهت کمک رساني به نيروهاي ارتش و سپاه عازم پاوه شد. اما هماي شهادت پيشتر از آنکه او به پاوه برسد بر شانه اش نشست و در بين راه تکاب-ديواندره درمنطقه ايرانشاه توسط عوامل ملعون ضدانقلاب بر اثر اصابت تير به درجه رفيع شهادت نائل آمد.
تاریخ شهادت:
1359/05/28
استان شهادت:
آذربایجان غربی
شهر شهادت:
تکاب
عملیات:
کمین حزب دموکرات
منطقه عملیاتی:
-
نحوه شهادت:
افتادن در کمین
توضیحات :
-
مفقود:
شهید
گـلزار دفـن:
-
قطعه دفن:
-
ردیف دفن:
-
شماره قبر:
-
تاریخ خاکسپاری:
-
خاطره
سرتيپ حاج عباس عابديني سقا که در سال 1358 فرمانده سپاه تکاب بود، در خصوص شهادت آن شهيد بزرگوار (در نمازجمعه سال 1373 در تکاب ) چنين مي گويد:(خون شهيد حاجيانپور بعنوان اولين معلم و بسيجي شهيد در منطقه افشار و کردستان از نظر نظامي بيش از يک تيپ مؤثر بود و اين خون باعث شد ضدانقلاب در مقابل اين همه جانبازي و اخلاص و شجاعت مأيوس گشته و چشم طمع او از شهرستان استراتژيکي تکاب بعنوان گلوگاه کردستان بسته شد همچنين شهادت اين شهيد سرافراز  شکست و اضمحلال منحله را به ارمغان آورد و...
 اداره آموزش و پرورش شهرستان تکاب به منظور ارج نهادن به مقام والاي اين معلم شهيد، مدرسه راهنمايي محل خدمت ايشان را به نام شهيد حاجيانپور نامگذاري کرد.
راهش جاودانه 
لینک کوتاه : http://12000shahid.ir/q/t10051
تمام حقوق این سایت متعلق به ستاد کنگره ملی بزرگداشت 12000 شهید آذربایجان غربی می باشد