تصاویر جبهه و جنگ
نام:
یونس
نام خانوادگی:
پرهیزکار غازانی
نام پدر:
علی
تاریخ تولد:
1342/01/22
استان تولد:
west-az
شهر تولد:
تبریز
وضعیت تاهل:
متاهل
تحصیلات:
دیپلم
رشته تحصیلی:
-
شهر تحصیل:
-
شغل:
پاسدار

فرازی از زندگینامه شهید:
سردار شهيد يونس پرهيزگاردر22 فروردين ماه سال 1342 در خانواده ي مومن و دين دار در شهر اروميه چشم به جهان گشود. از همان دوران کودکي با بچه هاي ديگر فرق داشت. کودکي مهربان و سر به زير بود، علاقه ي خاصی به نماز داشت. در سن 7 سالگي در دبستان دين پرستي جهت کسب علم و دانش ثبت نام کرد. ابتدايي را در همان مدرسه با رتبه ي اول به پايان رسانيد و دوره ي راهنمايي را نيز در مدرسه ي اسلامي به پايان رسانيد. بعد وارد دبيرستان شده و تا کلاس دوم نظري به تحصيل ادامه داد ولي چون کم کم انقلاب شروع مي شد او ديگر علاقه ي خود را به درس و مدرسه از دست داد و نصف شب جهت پخش اعلاميه به مساجد و خيابان ها مي رفت و در و ديوار را ازسخنان امام ( ره ) پر کرده بود . 
بعد از تشکيل سپاه به عنوان ذخيره  ثبت نام کرد و شب ها در شهر، خصوصا پل قويون به پاسداري مشغول می شد. بعد جهت ادامه تحصيل به شهرستان تبريز رفت و سال چهارم را همانجا تمام کرد و موفق به اخذ مدرک ديپلم شد. سپس به سپاه اروميه بازگشت و درسال 1361 جهت فراگيري دوره ي فرماندهي به تهران اعزام گرديد و ازآنجا به مناطق عملياتي جنوب رفت و درفتح خرمشهر شرکت کرد. عاقبت درسال 1361 ودر درگيري با ضد انقلابيون در منطقه سرو شهيد مي شود. 

 

تاریخ شهادت:
1361/06/08
استان شهادت:
آذربایجان غربی
شهر شهادت:
ارومیه
عملیات:
پاکسازی
منطقه عملیاتی:
سرو
نحوه شهادت:
درگیری با ضدانقلاب
توضیحات :
-
مفقود:
شهید
گـلزار دفـن:
باغ رضوان ارومیه
قطعه دفن:
قطعه شهدا
ردیف دفن:
-
شماره قبر:
-
تاریخ خاکسپاری:
1361/06/11


درود خدا و درود ما برامام امت باد که با رهبري ها و رهنمود هايش ما را از لجنزار فساد و تبهکاري به اين درجه از آزادگي وسعادت رسانيد . 
پدرجان نمي داني در جبهه چه غوغايي است، نميداني چه شهادت طلبي وايثاری است، رزمندگان و ايثار مردم به جبهه ها ...  سعادت پيدا کردم به اينجا آمدم، خدا را شکر مي کنم و به سجده مي افتم که اين توفيق را يافتم که در کنار رزمندگان نوجوان 13-14 ساله باشم و ازآنان عشق به الله .. و عشق به امام حسين (ع) و عشق به امام زمان صلوات الله.. و عشق به امام خميني ( ره ) را بياموزم و درس شهادت را از اين ايثار گران ياد بگيرم .
 پدر عزيزم قدر امام را بدانيد، اين نعمت خداوندي است که به ما ارزاني شده، از او جدا نشويد ، هميشه يارو ياورش باشيد که يارو ياورشما خداست ، سر نماز ها دعايش کنيد ، از خداوند طول عمر برايش بخواهيد . رزمندگان را دعا کنيد. از دور روي شما و روي مادر مهربانم وبرادر و خواهرانم را مي بوسم . ان شاء الله .. همه پسرانت به فيض شهادت برسند . که تمام امامان ما شهيد شده اند . براي مرد ننگ است که در رختخواب خويش بميرد . اگر توفيق شهادت پيدا کردم به مادر زياد سفارش کن حلالم کند و به او بگو مبادا برايم گريه کني که خداي ناکرده اجرت پيش خدا کم گردد ، و دشمنان خدا شاد شوند بگو افتخار کند که مادر يک شهيد از شهيدان اسلام است هروقت من را دلش خواست به فکر ميدان کربلا بيفتد ، به فکر امام حسين (ع) و علي اکبر(ع) بيفتد . مگر نه اين که مادرم در دوران کودکي از وقايع عاشورا برايم مي گفت هيچکس به کمک امام حسين (ع) نرفت جزاندکي... پدرم خودت نيز مرا حلال کن خيلي اذيتت کرده ام ..خيلي به حرف هايت گوش نداده ام ، خودت از نافرماني هايم چشم بپوش .. از دور رويت را مي بوسم . مبادا از چشمانت اشک بيايد تو شير مردي وچهارپسرديگرت را درراه اسلام خواهي داد. 
 

لینک کوتاه : http://12000shahid.ir/q/t10045
تمام حقوق این سایت متعلق به ستاد کنگره ملی بزرگداشت 12000 شهید آذربایجان غربی می باشد