تصاویر جبهه و جنگ
نام:
کریم
نام خانوادگی:
امراهی قره قشلاق
نام پدر:
رضا
تاریخ تولد:
1332/01/01
استان تولد:
west-az
شهر تولد:
سلماس
وضعیت تاهل:
متاهل
تحصیلات:
دیپلم
رشته تحصیلی:
-
شهر تحصیل:
-
شغل:
پاسدار

فرازی از زندگینامه شهید:

شهيد كريم امراهي در سال1332 در يك خانواده مؤمن و متعهد در روستاي قره‌قشلاق ديده به جهان گشود. وي پس از سپري کردن دوران طفوليت پا به محيط تعليم و تربيت نهاد و تحصيلات ابتدايي و راهنمايي را در روستاي محل تولد به پايان رساند. در دوره دبیرستان ترك تحصيل کرد و در روستاي خود به شغل دامداري و كارگري مشغول شد. سپس ازدواج نمود که نتيجه اين ازدواج4 فرزند است. پس از پيروزي انقلاب به عضويت سپاه پاسداران درآمد و بيش از8 سال در عملیات های مختلف شركت کرد. در مناطق حاج عمران و سردشت و پاكسازي سردشت و كردستان فعاليت داشت. فردي منظم، صبور و متقي و معتقد به ولايت فقيه بود. جز رضاي خدا در طلب هيچ چيز نبود و اين نظم و اين اخلاص رمز محبوبيت و موفقيت وی در صحنه‌هاي انقلاب بود. خستگي ناپذيري از خصوصيات بارز اخلاقي او بود. مشكلات هرگز نتوانست خللي در اراده او پديد آورد. به استقبال ناملايمات مي رفت و خود را در درياي شدائد غوطه‌ور مي‌كرد تا ناخالصي ها مبدل به خلوص و پاكي شود. اگر مشكلي براي يكي از بسيجيان پيش مي‌آمد پروانه‌وار دور او مي گشت و در اسرع وقت در رفع ناراحتي وي تمهيدات لازم را فراهم مي‌كرد. وي طرفدار امام و رهبري و روحانيت هميشه بيدار بود. در تمايم مراسمات عاشوراي حسيني و سالار شهيدان(ع) فعاليت چشمگير داشت و در صف اول نوحه خوانان و زنجيرزنان قرار داشت. هرگز نماز و روزه اش ترک نمي شد. علاقه وافري به قرآن داشت و در مساجد به درسهاي احکام و قرآن مي پرداخت. اين دلاورمردان تاريخ هرگز كوچكترين ضعفي از خود نشان ندادند و چون كوهي استوار و قله اي افتخارآميز بودند و مانند خون در رگهاي عصر و دوران دويدند. سراسر زندگي شهيد شور و شوق جبهه بود. در عملياتهاي حاج عمران، كربلاي2، والفجر8 و9، كربلاي5 و کربلاي10 و پاتك عراقي ها در منطقه دوپازای سردشت شركت فعالانه داشت و سرانجام در پاكسازي منطقه كتبان در تاريخ1368/6/1 در اثر درگيري با حزب منحله دمكرات، پس از 8 سال مبارزه به درجه رفيع شهادت نائل گشت.

روحش شاد و يادش گرامي باد

تاریخ شهادت:
1368/06/10
استان شهادت:
آذربایجان غربی
شهر شهادت:
سلماس
عملیات:
پاکسازی
منطقه عملیاتی:
دوستان
نحوه شهادت:
درگیری با حزب دموکرات
توضیحات :
-
مفقود:
شهید
گـلزار دفـن:
گلزار شهدای سلماس
قطعه دفن:
-
ردیف دفن:
-
شماره قبر:
-
تاریخ خاکسپاری:
-

خاطرات آقاي خسرو قنبرپور، همرزم شهيد کريم امراهي

برادر شهيد كريم امراهي فردي متواضع و لايق در فرماندهي بودند، به طوري كه هر وقت نياز مي شد و دستور پاكسازي منطقه از گروهكهاي منحله مي‌رسيد؛ حتي در شب تاريك، خطر را به جان مي خريد و عليرغم اينكه احتمال خطر دشمن بود اطاعت پذيري وي از مافوق در حد اعلاي خود بود. معمولاً در مناطق كردستان شبها عمليات جز در مواقع ضروری متوقف مي شد. لكن شهيد با روحيه بالائي كه داشت و با توجه به ایمان قوي و توانائي نيروهاي تحت امر خود، هر موقع كه لازم مي شد در عمليات شركت مي کرد و كوههاي سر به فلك كشيده سرشاخان و مناطق پيرانشهر و مهاباد و سلماس همه و همه شاهد دلاوري هاي اين فرد خدائي هستند. از ويژگي‌هاي خاص ايشان فعاليت فرهنگي گسترده وي بود و در وقت استراحت نيروها را در مسجد براي اقامه نماز براي ايراد سخنراني توسط برادران فرهنگي جمع مي كرد و اعتقادش اين بود كه آگاهي و معرفت و معنويت نقش اساسي در بالا بردن روحيه جوانان دارد.

خانواده شهيد در بيان خاطره اي از شهيد گفتند: «كريم روزي به مرخصي آمد و خيلي شاد بود. گفتم برادر جان خيلي شاد هستي، چی شده؟  گفت در منطقه چند روز پيش هواپيمای عراقي به سوي ما از طرف پايين پرواز مي‌كرد و با مسلسل شليك مي‌كرد. چون ما در منطقه پدافند نداشتيم، خوابيدم و با آرپيجي يكي از آنها را زدم و پس از چند لحظه در هواي منطقه آتش گرفت. بچه‌ها خيلي شادي مي‌كردند و فرمانده جندالله موقع برگشتن به شهر سلماس، حلقه گلي به گردن كريم انداخته و مردم شهر به پيشواز او رفتند و برايش گوسفند قرباني كردند.»

 

 

لینک کوتاه : http://12000shahid.ir/q/t10041
تمام حقوق این سایت متعلق به ستاد کنگره ملی بزرگداشت 12000 شهید آذربایجان غربی می باشد