تصاویر جبهه و جنگ
چاپ

شناسه : 261782 گروه : |مطالب| | منتشر شده در تاریخ: 1398/07/07 12:50

کتاب بچه‌های ممد گره به قلم حمید حسام(8)
کتاب بچه‌های ممد گره به قلم حمید حسام(8)
خاطرات دیده بانی گردان های ادوات و توپخانه/ لشکر ۳۲ انصار الحسین
سانجو
 
 
به سر پل ذهاب رفتم و قرار شد پای قبضه خمپاره 120، آموزش را با کار توامان یاد بگیرم. قبل از من، شهید حمید زرلقی، با خمپاره مستقر در شهرک المهدی کار می کرد. من که رسیدم تازه شهید شده بود، می گفتند:((ترکش سرش را جدا کرد))
شب اول کنار خمپاره خوابیده بودم که یک ساعت به صبح مانده، رحمانی اصل و ناصر عبداللهی بیدارم کردند و گفتند:((دیده بان آتش می خواهد پاشو))
هیچ چیز از خمپاره نمی دانستم، ساده ترین کار این بود که گلوله های 20 کیلویی را از جعبه درآورم و ماسوره آن ها را بکشم و پای قبضه، آماده شلیک به ردیف بچینم.
صدای دیده بان _ ممد گره از بی سیم، حکایت از حمله شبانه عراق از سمت ارتفاعی به نام ((کوره موش)) داشت. دیده بان تک و تنها بود و چند روزی از شهادت کمکی او  _ علی اکبر صفائيان میگذشت.  در عین آرامش از عبداللهی و رحمانی می خواست که بی درنگ شلیک کنند. 
از یک ساعت به طلوع آفتاب خمپاره آوردم و مسئولین قبضه شلیک کردند. دیگر گوشهایم نمی شنید. خورشید از شرق، گوشه ای از آسمان را سفید کرده بود و نماز داشت قضا میشد. رفتم وضو بگیرم که عبداللهی گفت:((اگر دیر بجنبیم، عراقی ها ((کوره موش)) را میگیرند، تیمم کن و نماز بخوان))
او و رحمانی هم تیمم کردند و پای قبضه، در حالی که دیگری شلیک میکرد به نوبت با پوتین نماز خواندند. آن نماز در آن شرایط اضطراری در اولین حضورم پای خمپاره نمازی بود که یقین داشتم که خداوند بیش از تمام نمازهای دیگرم، بر آن مهر قبولی زده است. 
آن روز تا ساعت 8 صبح برای ممد گره، خمپاره فرستادم، لوله خمپاره داغ شده بود و دستم را می سوزاند و خدا خواست قبل از ترکیدن لوله، ممد گره پایان ماموریت را از طریق بی سیم اعلام کرد.
او با آتش دقیق چند صد گلوله را روی دشمن ریخته بود و تلفات سنگینی به آن ها وارد کرده بود. اما وقتی مسئولین قبضه نتیجه کار را خواستند، گفت:((سانجو گرفتند و دماغشان سوخت))
 
 
 
شناسنامه خاطره:(راوی :احمد صابری، خدمه خمپاره اعزامی از سپاه همدان. مکان و زمان وقوع خاطره:استان کرمانشاه، منطقه عمومی سرپل ذهاب پاییز 1360)
 
 
 
لینک کوتاه : http://12000shahid.ir/q/s261782
تمام حقوق این سایت متعلق به ستاد کنگره ملی بزرگداشت 12000 شهید آذربایجان غربی می باشد