تصاویر جبهه و جنگ
چاپ

شناسه : 261724 گروه : |مطالب| | منتشر شده در تاریخ: 1398/06/07 11:47

کتاب بچه‌های ممد گره به قلم حمید حسام(3)
کتاب بچه‌های ممد گره به قلم حمید حسام(3)
خاطرات دیده بانی گردان های ادوات و توپخانه/ لشکر ۳۲ انصار الحسین
 کارخانه نمک 
 
 
زمین کارخانه نمک مثل بلور سفید بود، کمتر خاک به چشم میخورد. این قامه های نمک، قبل از ورود به فاو در کارخانه استحصال شده و از طریق سه قیف استوانه ای 10 متری، داخل کمپرسی ها پر می شد. حالا با وجود جنگ و نبود یک ارتفاع یا عارضه بلند، این سه قیف استوانه ای جان میداد برای دیده بانی.
قیف ها مثل دکل ها به همه جا مشرف بودند. زیرشان جای استراحت بود، تنها مشکلی که داشتند این بود که به دلیل حالت استوانه ای جای نشستن نداشت.
دیده بان وقتی بالا قرار می گرفت آرام آرام رو به پایین و خروجی قیف، سر میخورد. لذا باید تند و سریع جای خودش را عوض می کرد که سر نخورد.
از زمانی که دیده بان ها داخل قیف ها رفتند و کار کردند، آتش کاری تر شد و تلفات دشمن بیشتر تا سرانجام قیف ها لو رفتند و یک روز یکی شان توسط تیر مستقیم تانک به هوا رفت، یکی از بچه ها که داخلش بود قطعه قطعه شد.
از آن روز کار ما در دو قیف مجاور سخت بود، باید بیشتر آتش میریختیم که دشمن احساس کند دیده بانی در داخل قیف ها نیست، مداومت و سماجت ما موثر شد و آتش دشمن کمتر.
 
 
 
 
شناسنامه خاطره: ((راوی: نور خدا ساکی، دیده بان گردان ادوات 32 انصارالحسین. مکان و زمان وقوع خاطره: استان بصره، کارخانه نمک فاو، فروردین 1365))
 
 
 
لینک کوتاه : http://12000shahid.ir/q/s261724
تمام حقوق این سایت متعلق به ستاد کنگره ملی بزرگداشت 12000 شهید آذربایجان غربی می باشد