تصاویر جبهه و جنگ
چاپ

شناسه : 17 گروه : معرفی مناطق عملیاتی | منتشر شده در تاریخ: 1396/03/11 8:49

عملیات حاج عمران
عملیات حاج عمران
عملیات حاج عمران
عملیات غرورآفرین حاج عمران از عملیات‌های پیچیده دوران دفاع مقدس بود که رزمندگان غیور لرستان در این عملیات نقش بی‌ بدیلی داشتند و با حضوری قدرتمند در این عملیات نقشه دشمن را با شکست مواجه کردند.

یکی از عملیات غرورآفرین رزمندگان دلاور در طول هشت سال دفاع مقدس عملیات «حاج عمران» بود که از عملیات پیچیده دوران دفاع مقدس به شمار می‌رود؛ رزمندگان غیور لرستان در این عملیات نقش بی‌بدیلی داشتند و با حضوری قدرتمند در این عملیات نقشه دشمن را با شکست مواجه کردند.

رژیم بعث عراق در یک دفاع متحرک با 7 تیپ و 12 گردان کماندویی به هدف بازپس‌گیری پادگان حاج عمران، تصرف شهر پیرانشهر و مناطقی از خاک ایران اسلامی به منطقه «حاج عمران» حمله کرد.

نیروهای عراقی در عملیات «حاج عمران» بنا داشتند شهر پیرانشهر را تصرف و یک جبهه جدید در منطقه کردستان ایجاد کنند که با دلاوری‌های رزمندگان در این عملیات، عراق سه هزار کشته و 200 نفر اسیر داد.

در تاریخ 23 اردیبهشت سال 65 دشمن با به‌کارگیری تیپ و لشگرهای متعدد و حجم آتش سنگین توپخانه و پشتیبانی نیروهای هوایی توانست در همان ابتدای عملیات ارتفاعات 2519 را به تصرف خود درآورد.

فراخوانی یگان 57 به منطقه «حاج عمران»

در آن زمان پایداری و رشادت‌های نیروها مؤثر نیفتاد و دشمن با توان زیاد به پیشروی خود ادامه داد، یگان 57 لرستان که در حال تدارک برای انجام عملیات در شاخ شمیران بود، جهت سد پیشروی‌های خطرناک دشمن به منطقه حاج عمران فراخوانی شد.

نیروهای اطلاعاتی، گردان‌های پشتیبانی رزم و 7 گردان از لشگر 57 که متشکل از گردان انبیاء، محرم، شهدا، ثارالله، محبین، ابوذر، مالک اشتر بودند توانستند در کمترین زمان ممکن منطقه را شناسایی و با انجام تک شبانه از حرکت دشمن بعثی جلوگیری کنند.

با توجه به حجم کم منطقه و آتش پشتیبانی بسیار شدید دشمن و ازخودگذشتگی و رزم بی‌امان خود و تقدیم شهدای والامقامی همچون شهید سید مصطفی میر شاکی، شهید درویش علی شکارچی، شهید علی راست پیر حیاتی، شهید روح ا.. سپهوند و دیگر شهدای لرستان، برگ زرین دیگری را در تاریخ دفاع مقدس از خود به یادگار گذاشتند که سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر نبرد مردان لرستان بیش ازآنچه شنیدنی باشد دیدنی است گویای این امر است.

در عملیات حاج عمران شهرستان بروجرد 88 شهید، خرم‌آباد 63، الیگودرز 63، ازنا 30، کوهدشت 18، دورود 12، الشتر 11، پلدختر 7 و نورآباد دو شهید تقدیم انقلاب اسلامی کردند.

ممانعت رزمندگان لرستان از پیشروی دشمن بعثی

عملیات «حاج عمران» برای نیروهای ایرانی طراحی‌شده نبود، در واقع جواب تک زدن دشمن بود که در این راستا نیروهای دلاور لشکر 57 لرستان به‌خوبی توانستند جلوی پیشروی دشمن را بگیرند.

قبل از استقرار لشکر 57 حضرت ابوالفضل (ع)، ارتش و لشکر ویژه شهدا به فرماندهی شهید کاوه جلوی پیشروی دشمن را گرفته بود.

 منطقه حاج عمران خیلی کوچک و بسته بود، آتش پرحجم دشمن به‌گونه‌ای بود که پرنده هم نمی‌توانست پر بزند اما نیروهای دلاور لرستان توانستند سد راه دشمن و پیروز میدان شوند.

رشادت رزمندگان لرستان در عملیات حاج‌ عمران نه‌ تنها سبب شکست ارتش عراق و بازماندن این ارتش از تصرف پیرانشهر و ارتفاعات مشرف بر آن شد بلکه عملیات متحرک عراق را نیز با شکست مواجه ساخت.

اهمیت واقعه حاج عمران در دوم خرداد سال 65 به‌ گونه‌ای است که با ملاحظه متن مقام معظم رهبری می‌توان به اهمیت واقعه حاج عمران و حساس بودن شهادت‌های دلاوران یگان 57 حضرت ابوالفضل (ع) لرستان در این عملیات پی ‌برد.

متن پیام مقام معظم رهبری به مناسبت شهادت شهدای حاج عمران

"سلام مرا به مردم شهیدپرور لرستان و شهر خرم‌آباد و علمای محترم ابلاغ کنید، من رشادت و پایداری مردم و عشایر غیور را در وقایع اخیر و جنگ شنیده و اطلاع دارم، لیکن در سال 59 شخصاً شاهد شجاعت و دلاوری‌های داوطلبان مخلص آن استان بوده و از نزدیک روحیه مبارز آنان را شناخته‌ام، نبرد آنان بیش از آنچه شنیدنی باشد، دیدنی است.

تأسف عمیق و تبریک و تسلیت مرا به مناسبت وقایع حاج عمران به همه آن عزیزان، به‌خصوص به خانواده محترم شهدا ابلاغ فرمایید. امیدوارم با شهد پیروزی در آینده‌ای نه‌چندان دور کام این امت بزرگ شیرین شود."

 

لینک کوتاه : http://12000shahid.ir/q/s17
تمام حقوق این سایت متعلق به ستاد کنگره ملی بزرگداشت 12000 شهید آذربایجان غربی می باشد