تصاویر جبهه و جنگ
چاپ

شناسه : 261854 گروه : |اخبار کنگره| | منتشر شده در تاریخ: 1398/10/10 11:59

جنایت در منطقه تفریحی بند
جنایت در منطقه تفریحی بند
14 تن از نیروهای سپاه در این درگیری به شهادت رسیدند.
روستای بند
بند یک روستای کوهپایی است و دریک منطقه کوهستانی قرار دارد و دارای مناظر دیدنی عالی است که این تفرجگاه را به جاذبه طبیعی برای شهرستان ارومیه تبدیل کرده رود شهر چای از وسط این روستا میگذرد و همچنین سد شهرچایی که یکی از زیباترین سدهای ایران می باشد درغرب این روستا قرار دارد و به زیبایی مناظر این منطقه می افزاید. از روستاهای اطراف تفرجگاه میتوان به روستا میر آباد در شمال آن و همچنین روستاهای نوشان سفلی ونوشان علیا درغرب و روستا شملکان در جنوب تفرجگاه اشاره کرد.
 
 
 
جنایت در منطقه تفریحی بند 
 
در غرب ارومیه در کنار رودخانه شهرچای، منطقه ی تفریحی بزرگی قرار دارد که مردم برای گذراندن اوقات فراغت و تفریح به آنجا می روند. گروه های شورشی در غروب روز جمعه 1359/04/27 با لباس نیروهای کمیته ی انقلاب اسلامی جاده را مسدود کردند و تعدادی از مردم را به گروگان گرفتند.
در پی آن حدود 20 نفر از پاسداران برای بررسی موضوع به منطقه ی بند اعزام شدند. شورشیان در مسیر آن ها کمین کرده و با آرپی جی7 یک خودروی آن ها را منهدم کردند و هفت سرنشین آن را به شهادت رساندند. بلافاصله نیروهای کمکی دیگری  به منطقه ی بند اعزام شدند و درگیری با شورشیان تا ساعت دو بامداد روز بعد ادامه یافت. نیروهای سپاه توانستند شش نفر از مهاجمان را کشته و هفت نفر را زخمی نمایند. با فرار بقیه شورشیان مردم به سلامت از منطقه بند به ارومیه بازگشتند. در این درگیری جمعا 14 نفر از نیروهای سپاه به شهادت رسیدند.
 
حمله گسترده به ارومیه
 
در روزهای اولیه تجاوز عراق به ایران و هنگامی که نیروهای مسلح برای دفاع از کشور به مرزها اعزام شده بودند و پادگان ها با حداقل نیرو حفظ می شد. گروه های شورشی در توطئه ای خائنانه در شب های 19، 20 و 22 مهرماه 1359 به ارومیه نفوذ کردند تا از فرصت به وجود آمده نهایت استفاده را بنمایند. در این حمله گسترده 300 نفر از ضدانقلابیون در چند گروه مجزا به پایگاه سپاه، پادگان لشکر64 و ساختمان های شهربانی و کمیته ی انقلاب اسلامی حمله کردند تا پس از تصرف این مراکز، سلاح و مهمات آن ها را به غارت ببرند.
نیروهای مدافع با حداقل نیرو اقدام به مقابله کرده و حدود100 نفر از مهاجمان را کشته و یا زخمی نمودند و تعدادی را نیز دستگیر کردند. 20نفر از نیروهای سپاه، ارتش و کمیته ی انقلاب اسلامی نیز شهید و 50 نفر مجروح شدند. بدین ترتیب توطئه ی گسترده ی گروه های ضدانقلاب خنثی گردید.
 
 
لینک کوتاه : https://12000shahid.ir/q/s261854
تمام حقوق این سایت متعلق به ستاد کنگره ملی بزرگداشت 12000 شهید آذربایجان غربی می باشد