تصاویر جبهه و جنگ
چاپ

شناسه : 261786 گروه : |اخبار کنگره| | منتشر شده در تاریخ: 1398/07/09 8:58

شهدای کربلای ایران (3)
شهدای کربلای ایران (3)
شهید حسن سارنگی/ آذربایجان غربی- ارومیه
 
زندگینامه شهید:
شهيد حسن سارنگي به سال 1348/2/20 در شهرستان اروميه، در خانواده مؤمن و متدين چشم به جهان گشود. تحصيلات خود را تا كلاس اول راهنمايي ادامه داد و سپس به ريزه كاري مشغول شد و مدت سه سال اين حرفه را در پيش گرفت.
او فردي مؤمن و فوق العاده عاشق امام خميني (رض) و ولايت فقيه بود. در مراسم عزاداري امام حسين(ع) هميشه در صف اول قرار داشت. او از همان اوان جواني و دوران پرشور انقلاب همزمان با مردم غيور و جوانان سلحشور اروميه مشغول فعاليت و مبارزه بر عليه رژيم ستمگر پهلوي شد. در دوران انقلاب در مساجد فعاليت مي كرد و در مسجد حاج عبدالله و مسجد قدس كشيك مي داد و در تمامي تظاهرات شركت مي كرد. علاقه شديد او به وطن و انقلاب و دفاع از مرزهاي كشورمان از تهاجم بيگانگان باعث شد كه داوطلبانه عازم جبهه هاي حق بر عليه باطل شود.
 
 
 
 
 
 
مادرش می گفت: بدون اطلاع ما عازم جبهه شد و در آخرين لحظات اعزامش، يكي از دوستانش به ما خبر داد، پسرم با نگاهي حسرت زده با من خداحافظی  کرد و رفت. بعد ها پيام داده بود كه مادر، من مي روم؛ اگر شهيد شدم خواست خدا بوده، بدان كه خونم از ديگر شهدا رنگين تر نيست و چه مقامي بالاتر از مقام شهيد در پيشگاه خدا است. او عاشق شهادت بود و شهدا را بسيار دوست مي داشت و در نامه هايش هميشه سفارش مي كرد كه فرزندان شهدا را گرامي بداريد و امام (رض) را دعا كنيد تا زنده بماند و آرزوي هميشگي او، پيروزي اسلام بر عليه كفر جهاني و مستكبران طاغوت زده بود. سه بار عازم جبهه هاي حق بر عليه باطل شد و داوطلبانه تا آخرين نفس مبارزه كرد.
 
سرانجام در تاريخ 1365/10/20 در عمليات كربلاي پنج در محل شلمچه بر اثر اصابت تركش به ناحيه سر و متلاشي شدن تمام بدن به درجه رفيع شهادت نائل گرديد و در باغ رضوان اروميه به خاك سپرده شد.
 
 
 
نفر اول از راست شهید حسن سارنگی
لینک کوتاه : https://12000shahid.ir/q/s261786
تمام حقوق این سایت متعلق به ستاد کنگره ملی بزرگداشت 12000 شهید آذربایجان غربی می باشد