تصاویر جبهه و جنگ
چاپ

شناسه : 251649 گروه : |اخبار کنگره| |اخبار فضای مجازی| | منتشر شده در تاریخ: 1397/10/29 14:0

۴۰ دستاورد
۴۰ دستاورد
کتاب ۴۰ دستاورد به اعتراف نهادهای بین المللی در چهل سالگی انقلاب اسلامی (3 و 4)
3. واردات اسلحه
 
ایران تا قبل از انقلاب اسلامی یکی از بزرگ ترین واردکنندگان سلاح و تجهیزات نظامی دنیا بود و هزینه های قابل توجهی را صرف این امور می کرد، در حالی که در آن سالها تهدیدات جدی متوجه کشور نبود و آمریکا بابت جنگ سرد خود با شوروی و ژاندارمری ایران منطقه، هزینه های گزاف تسلیحاتی به ملت ایران تحمیل کرده بود. با پیروزی انقلاب اسلامی به رغم تحمیل جنگ هشت ساله و ایجاد کانون های بالقوه و بالفعل تهدیدات نظامی پیرامون ایران، میزان واردات اسلحه به استناد داده های بانک جهانی در طول چهل سال انقلاب اسلامی همواره روند کاهشی داشته است، به نحوی که از حدود 5/6 میلیارد دلار در آستانه انقلاب اسلامی به تنها 400 میلیون دلار در سال گذشته کاهش یافته که نشان از کاهش 14 برابری خریدهای تسلیحاتی و خودکفایی ایران در تامین نیازهای دفاعی است.
 
 
4. هزینه های نظامی
 
جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری که دارای تهدیدات مختلف منطقه ای و فرامنطقه است و در موقعیت حساسی به لحاظ ژئوپلیتیک، ژئواستراتژیک، انرژی و موقعیت ارتباطی قرار دارد و پرچم جهانی مبارزه با استکبار و رژیم صهیونیستی را برافراز کرده است و در این راه، طولانی ترین جنگ تاریخ معاصر را نیز تجربه کرده است، اما در کاهش هزینه های نظامی رفتار بسیار متفاوتی با پیش از انقلاب در پیش گرفته است. آمارهای بانک جهانی نشان می دهد که درصد هزینه نظامی به کل هزینه های دولت ها در طول چهل سال گذشته روندی کاهشی داشته و از 35 درصد هزینه های دولت به حدود 15 درصد از هزینه های دولت کاهش یافته است.
جالب اینجاست که در طول جنگ تحمیلی سهم هزینه های دفاعی جنگ هیچ گاه به اندازه هزینه های دفاعی رژیم پهلوی در شرایط صلح و ژاندارمری نیابتی منطقه نرسید. بر اساس رتبه بندی هزینه نظامی کشورها در موسسه تحقیقات صلح استکهلم بودجه نظامی ایران در سال 2016 تنها سهمی 3 درصدی از بودجه کل کشور داشته است. بنابراین جنگ روانی دشمن در خصوص هزینه های گزاف دفاعی ایران در منطقه و محور مقاومت از اساس فاقد اعتبار می باشد.

 

لینک کوتاه : https://12000shahid.ir/q/s251649
تمام حقوق این سایت متعلق به ستاد کنگره ملی بزرگداشت 12000 شهید آذربایجان غربی می باشد