تصاویر جبهه و جنگ
چاپ

شناسه : 231542 گروه : |اخبار کنگره| |اخبار فضای مجازی| | منتشر شده در تاریخ: 1397/08/28 13:38

رئیس جمهور در جمع مردم خوی
رئیس جمهور در جمع مردم خوی
آذربایجان همواره به‌عنوان سنگر بزرگ حراست و حفاظت از ایران بزرگ و مقتدر اسلامی بوده و امروز هم هست.

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان صبح امروز دوشنبه 28 آبان‌ماه در جمع مردم شهرستان خوی:

خوشحالم که امروز سفر را از شهر دارالایمان، فرهنگ، علم، دانش، جهاد، ایثار، فقاهت و عرفان آغاز می‌کنیم. شهر خوی در میان همه مردم ایران به‌ عنوان شهر پر نشاط و نگینی در مرزهای غربی ایران می‌درخشد.

وی افزود: پیامبر برای ما و برای جهانیان خیر و رحمت و معنویت و برادری و همزیستی مسالمت‌آمیز و اخلاق و زندگی مادی و معنوی را برای بشر به ارمغان آورد. فخر ما این است که پیرو آن پیامبر رحمتی هستیم که برای همه جهانیان رحمت و مهربانی بود. فخر ما اسلام، ایران است و البته ما ایرانیان به آذربایجان قهرمان هم افتخار می‌کنیم. آذربایجان همواره به‌عنوان سنگر بزرگ حراست و حفاظت از ایران بزرگ و مقتدر اسلامی بوده و امروز هم هست.

روحانی ادامه داد: در سایه مراسم و مسیر و راهی که پیامبر عظیم‌الشان با آن آشنا کرده است، امروز در مسیر اقتدار و قدرت ایران اسلامی هستیم. از مردم شریف و قهرمان ایران در این ایامی که دشمنان می‌خواستند ما را از استقلال و آزادی و اسلام و جمهوریت و مردم‌سالاری پشیمان کنند، با قدرت و اقتدار ایستادگی کردید تشکر کنم.

رئیس قوه مجریه تصریح کرد: آنها می‌خواستند 13 آبان ایران را آشفته ببینند و روز غم و اندوه مردم ایران را مشاهده کنند، اما مردم ایران با مقاومت و ایستادگی‌شان این روز را روز قدرت و ایستادگی ملت در برابر دشمنان به نمایش گذاشتند. ملت ما پاسخ آمریکا را در روز 22 بهمن امسال خواهد داد. ما مستقل و آزاد می مانیم و در برابر آمریکا و هیچ قدرت دیگری سر فرود نخواهیم آورد.

روحانی تصریح کرد: دشمنان ما در مسیر ایجاد فشار اقتصادی و فشار جنگ روانی بر ملت ایران هستند، آن‌ها فکر می‌کنند در سایه فشار به مردم در برابر حرف ناحق و نابجا و قلدرمآبانه آن‌ها تسلیم خواهیم شد.

وی اظهار کرد: مردم عزیز ایران باید بدانند ما به عهدمان وفادار بودیم، باید بدانند در قراردادهایمان در برابر دنیا طبق فرهنگ اسلام به عهدمان وفا کردیم. ما آغازگر منازعه و جنگ اقتصادی با کسی نبودیم اما آنها در سایه شکست‌های پیاپی در منطقه به فکر انتقام گیری از ملت ایران هستند.

رئیس‌ جمهور خاطرنشان کرد: آنها فکر می‌کنند که این ایران است که پای آمریکا را از منطقه قطع کرده است و این جوانان ایران هستند که پای استعمار را از کل منطقه بریده است. آن‌ها فکر می‌کنند اگر در عراق و سوریه و یمن شکست خوردند به خاطر ایستادگی ملت ایران است؛ اشتباه می‌کنند این ایستادگی کل ملت‌های منطقه در کنار ملت ایران است. ملت‌های عراق، سوریه، یمن، افغانستان، پاکستان، لبنان و سراسر دنیای اسلام به فکر استقلال خود هستند.

روحانی با بیان اینکه هر زمانی برادران مسلمان از ما یاری بخواهند به وظیفه‌مان عمل می‌کنیم و آن‌ها را یاری خواهیم کرد، گفت: ما تلاش کردیم و نگذاشتیم دشمنان داعش را بر منطقه مسلط کنند و می‌دانیم که آن‌ها از این مسئله عصبانی و ناراحت هستند.

وی با تاکید بر اینکه آمریکا قادر نیست رابطه ملت ایران را با ملت عراق، ترکیه، جمهوری آذربایجان تضعیف کند، اظهار کرد: ما همه مسلمانیم، مخصوصا مردم عزیز آذربایجان بعنوان استان‌های غیوری که مرزدار و مرزبان جمهوری اسلامی ایران در همه مقاطع تاریخ ایران بودند.

رئیس‌ جمهور گفت: در شرایط امسال و سال آینده مردم ما باید با امیدواری کامل به آینده ایران نگاه کنند؛ ما نخواهیم گذاشت فشارهای آمریکا و صهیونیست‌ها و چند کشور در منطقه زندگی مردم را با مشکلات بزرگ مواجه کنند.

روحانی با بیان اینکه همه ما قبول داریم که در میدان جنگ سختی، زخمی، شهید و مشکلات وجود دارد، تصریح کرد: ما در میدان جنگ در برابر آن‌هایی که جنگ اقتصادی به ما تحمیل کرده‌اند، دستانمان را هرگز بالا نخواهیم برد و به وظیفه دینی خود و آنچه ملت ایران بر دوش ما گذاشته است، ادامه می‌دهیم.

وی افزود: به مردم می‌گویم در هیچ شرایطی نخواهیم گذاشت در کالاهای اساسی دچار مشکل شوند. کالاهای اساسی آنچه در داخل باید تولید شود با همت و ایثار مردم تولید خواهیم کرد و آنچه لازم است از خارج وارد کنیم را وارد خواهیم کرد.

رئیس‌ جمهور تاکید کرد: دیروز در هیات دولت بحث بودجه سال آینده را بررسی کردیم و در هفته‌های آینده این بحث را ادامه خواهیم داد. اولین بحث دیروز در دولت این بود که کالاهای اساسی باید با همان قیمت ارز 4200 تومان در سال جاری، در سال آینده وارد شود.

روحانی خاطرنشان کرد: من کاملا می‌دانم که شرایط زندگی برای مردم نسبت به ماه‌های گذشته سخت‌تر شده و قیمت اجناس در مسیر صعودی بوده است. همه تلاش دولت برای مهار این تورم و رونق اشتغال است. می‌دانیم که شرایط سخت‌تر شده اما مسیر پیشرفت هم در برخی امور برای ما آسان‌تر شده است؛ تولید سخت‌تر شده اما در عین حال صادرات می‌تواند تولید ما را به حرکت درآورد. در حوزه کشاورزی و صنعت مسیر صادرات می‌تواند کشور ما را به حرکت درآورد.

وی با بیان اینکه قیمت ارز، شمشیری دو لبه است که هم صادرات را رونق می‌دهد و هم به مردم فشار وارد می‌کند، گفت: شرایط امروز برای ما به جهاتی می‌تواند فرصت باشد. آمریکایی‌ها به این فکر بودند و شاید هنوز هم هستند که با فشار چندماهه مردم ایران را تسلیم کنند. اول فکر می‌کردند که در همان اردیبهشت ماه می‌توانند همه شهرهای ایران را به هم بریزند. حتی برخی اوقات گزارشات غلط به آن آقا [ترامپ] می‌دادند؛ منبع اطلاعاتی کاخ سفید هم متاسفانه اسرائیل و منافقین است که فکر می‌کردند با فشار چندماهه می‌توانند به موفقیت برسند.

رئیس جمهور با بیان اینکه در این فشار ظالمانه که آمریکا اغاز کرده همه ملت‌ها و دولت‌های جهان با آن مخالف هستند، گفت: حتی اروپایی‌ها که متحد آمریکا بوده و در اقتصاد و امنیت محتاج آمریکا هستند، مسیر آمریکا را محکوم می‌کنند. این اولین بار است که در تاریخ آمریکا، علیه یک ملتی تصمیم بگیرد و تمام دنیا در برابر او بایستند. این افتخار ملت ایران، سیاست خارجی و اقتدار ایران اسلامی است.

روحانی با اشاره به حکم دادگاه لاهه علیه آمریکا در تحمیل تحریم‌ها به ایران، اظهار کرد: وقتی به دادگاه لاهه رفتیم تا امروز در دو نوبت در دادگاه بین‌المللی، آمریکا را محکوم کردیم؛ این یک افتخار بزرگ برای حقوقدانان و دیپلمات‌های ماست. من به‌ عنوان خادم شما و کسی که در سال 1392 و 1396 به شما قول دادم با همه توان برای خدمت شما کمر همت را ببندم، امروز هم با تمام وجود پای قول خود هستم. کارگزاران نظام با کمک قوای دیگر، نیروهای مسلح و هدایت مقام معظم رهبری و ایثار مردم ایران انشالله بینی آمریکا را به خاک خواهیم مالید.

وی تاکید کرد: به مردم عزیز آذربایجان غربی که از سال 1392 به آن‌ها قول دادم دریاچه ارومیه احیا شود، همچنان پای قولم ایستاده‌ام. البته در حد برنامه تنظیم شده توسط دولت یازدهم، پیشرفت نکردیم اما همه می‌دانند اگر تلاش دولت یازدهم و دوازدهم نبود امروز یک قطره آب در این دریاچه وجود نداشت و تبدیل به یک نمک‌زار خطرناک شده بود که همه ابعاد و مسائل زندگی مردم را تحت تاثیر و خطر قرار می‌داد.

روحانی تاکید کرد: درست است امروز هنوز به احیای دریاچه ارومیه نرسیدیم، اما به تثبیت دریاچه رسیده ایم و این راه را ادامه خواهیم داد. با همه توان در دولت دوازدهم این مسیر را ادامه می‌دهیم.

رئیس‌ جمهور خاطرنشان کرد: قول بعدی این بود که بتوانیم مسیر ریلی را به ارومیه برسانیم که این پروژه نیز سال‌ها بر زمین مانده بود. افتخار می‌کنم که امروز در ارومیه این راه آهن را افتتاح خواهیم کرد.

وی با اشاره به آمار خدمات درمانی دولت یازدهم و دوازدهم در استان آذربایجان غربی، تصریح کرد: در آغاز دولت یازدهم سه هزارو 782 تخت بیمارستانی در این استان بود و امروز چهار هزارو 139 تخت بیمارستانی وجود دارد که به معنای قدم مهم دولت در این زمینه است. در گذشته در مناطق محروم و دورافتاده این استان پزشک مقیم وجود نداشت، امروز 117 پزشک مشغول خدمت هستند.

رئیس جمهور ادامه داد: در آغاز دولت یازدهم 60 هزار هکتار از اراضی این استان را به آبیاری مدرن مجهز کردیم و در طول این چند سال برای اینکه مردم از نعمت گاز استفاده کنند 684 روستا به این خط گاز متصل شده است.

روحانی با بیان اینکه البته قبول داریم آنچه مورد توقع مردم بوده محقق نشده است، تصریح کرد: محصول کشاورزی این استان در سال 1392 سه میلیون تن بوده و امسال 4 میلیون و 600 هزار تن است. سه سال است که کشاورزان ما را در خودکفایی گندم کمک کردند. ما در برابر کشاورزان، جوانان و بانوان قهرمان سر فرود می‌آوریم.

وی تاکید کرد: به فکر جوانان، دختران و تحصیل کردگان هستیم و خداوند روزی را نیاورد که شبی بخوابیم و به فکر آن‌ها نباشیم.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه امیدواریم بیمارستان مرحوم آیت‌الله خویی تا 22 بهمن به افتتاح برسد، گفت: آیت‌الله خویی یکی از افتخارات بزرگ علمی و فقهی شیعه است.

روحانی تصریح کرد: یکی از قول‌های من در این سفر این است که یک مجتمع باشکوه فرهنگی در کنار مزار شمس تبریزی به وجود بیاید. شمس تبریزی کسی بود که دل مولانا را برده است و مولانا نیز یکی از چهره‌های بزرگ فرهنگی ماست.

وی در پایان با بیان اینکه در این سفر وعده ما به مردم استان 45 طرح و پروژه خواهد بود و مقدار اعتباری که برای این استان مد نظر قرار دادیم دو هزارو 248 میلیارد تومان است، گفت: تلاش فراوانی در این استان در زمینه سدسازی، آب و نیرو انجام شده و شش هزار میلیارد تومان در این خصوص هزینه شده است.

لینک کوتاه : https://12000shahid.ir/q/s231542
تمام حقوق این سایت متعلق به ستاد کنگره ملی بزرگداشت 12000 شهید آذربایجان غربی می باشد