تصاویر جبهه و جنگ
چاپ

شناسه : 231486 گروه : |اخبار کنگره| |مطالب| | منتشر شده در تاریخ: 1397/07/05 9:58

شکست حصر آبادان
شکست حصر آبادان
تیرباران کردن 7 فرمانده عراقی توسط صدام، بعد از شکست حصر آبادان
 

پس از تجاوز عراق در 31 شهریور 1359 و اشغال سریع بخش‌هایی از خاک ایران، خرمشهر مهم‌ترین شهر بندری ایران، پس از 40 روز مقاومت دلیرانه، با خیانت آشکار لیبرال ها و منافقین، به دست دشمن افتاد. پس از سقوط خرمشهر، رژیم عراق در صدد برآمد تا جزیره آبادان را هم اشغال کند و تلاش کرد تا از طریق شرق کارون و شمال بهمنشیر وارد آبادان شود، زیرا عبور از این قسمت آسان تر از عبور از رودخانه کارون در جنوب خرمشهر بود. با چنین وضعیتی آبادان در یک محاصره 330 درجه‌ای قرار می‌گرفت و عبور از رودخانه بهمنشیر می‌توانست آن را با خطر جدی روبه رو کند. دشمن می‌پنداشت اگر بتواند از این رودخانه بگذرد، آبادان را برای همیشه از آن خود کرده است.

چهاردهم آبان ماه 1359 بود که با صدور فرمان تاریخی پیر جماران (ره) مبنی بر لزوم شکستن محاصره آبادان، روح تازه‌ای بر پیکره نیروهای مدافع کشور دمیده شد.


این پیام حضرت امام (ره) کم‌تر از یک هفته پس از آغاز تلاش نیروهای عراقی برای تصرف آبادان که از سمت رودخانه بهمنشیر وارد منطقه ذوالفقاری شده بودند خطاب به نیروهای مسلح صادر گردید.
بسیج فکری و تجهیزاتی نیروهای ارتش و سپاه برای اجرای فرمان امام (ره) آغاز شد و رفته رفته همه چیز آماده شکل گیری یکی از چهار عملیات برجسته و بزرگ در تاریخ دفاع مقدس می‌شد که به عنوان یک نقطه عطف در انتقال راهبرد جنگ از آن یاد می‌شود.
سرانجام عملیات ثامن الائمه علیه السلام در ساعت یک بامداد پنجم مهرماه 1360 با رمز «نصر من الله و فتح قریب» آغاز گردید و پس از دو روز رشادت و جان‌فشانی نیروهای مخلص حزب‌الله، بالاخره حصر آبادان شکسته شد و رزمندگان اسلام توانستند علاوه بر خارج کردن شهر آبادان از محاصره، به آزادسازی 150 کیلومترمربع از خاک میهن اسلامی شامل 2 جاده استراتژیک اهواز- آبادان و ماهشهر- آبادان و تحمیل نمودن شکستی سنگین به ارتش عراق دست یابند. صدام پس از این شکست 7 نفر از فرماندهان خود را تیرباران کرد.
دو روز پس از رقم خوردن این پیروزی دل‌چسب و غرور انگیز در 7 مهر سال 1360 جمعی از فرماندهان رده بالای ارتش و سپاه که جهت تقدیم گزارش عملیات ثامن‌الائمه به امام خمینی (ره) عازم تهران بودند در نزدیکی های تهران با سقوط هواپیمای سی 130 به دلیل بروز نقصی نامعلوم در سیستم برق هواپیما و نهایتاً سقوط و انفجار مخزن سوخت آن، به شهادت می‌رسند.
در اثر این سانحه ناگوار، 49 نفر از سرنشینان هواپیما از جمله؛ پنج فرمانده ارشد جنگ به نام های سرلشکر ولی‏ الله فلاحی، جانشین ستاد مشترک ارتش، سرتیپ موسی نامجو، نماینده امام در شورای عالی دفاع و فرمانده دانشکده افسری، سرتیپ جواد فکوری، فرمانده نیروی هوایی و مشاور در ستاد مشترک ارتش، یوسف کلاهدوز، قائم مقام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و محمدعلی جهان‌آرا، فرمانده سپاه خرمشهر به فیض شهادت رسیدند. شیر مردانی که لحظه لحظه ی زندگیشان مایه افتخار و سربلندی ایران اسلامی بود و مدال شهادت برازنده آنان، چرا که شهادت هنر مردان خداست...»

 

لینک کوتاه : https://12000shahid.ir/q/s231486
تمام حقوق این سایت متعلق به ستاد کنگره ملی بزرگداشت 12000 شهید آذربایجان غربی می باشد