تصاویر جبهه و جنگ
چاپ

شناسه : 221433 گروه : |اخبار کنگره| |اخبار فضای مجازی| |مطالب| | منتشر شده در تاریخ: 1397/05/03 8:39

دلاورمردان هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران در جنگ تحمیلی
دلاورمردان هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران در جنگ تحمیلی
هیچ عملیاتی در دوران دفاع مقدس طراحی و اجرا نشد؛ مگر اینکه هوانیروز در آن نقش بسزایی را ایفا کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کنگره ملی بزرگداشت 12 هزار شهید آذربایجان غربی؛ هوانیروز یکی از کارآمدترین و آماده­ ترین یگان­های رزمی نیروی زمینی ارتش در آغاز جنگ بود و با شروع جنگ تحمیلی بالگردهای خود را در انواع مختلف کبرا،214، شنوک، 205 و 206 به مناطق عملیاتی غرب و جنوب اعزام و با استقرار در سرپل­‌ذهاب و گیلانغرب، ایلام، اهواز، ماهشهر و دزفول از روز اول جنگ با دشمن بعثی یعنی 59/6/31  وارد نبرد شد.

 با توجه به شرایط نیروها و پیشروی ارتش بعثی در سرزمین جمهوری اسلامی ایران بالگردهای هوانیروز از همان ابتدای جنگ تحمیلی مورد بهره­‌برداری قرار گرفتند؛ بطوریکه هوانیروز و نیروی هوایی ارتش در ماه­‌های اولیه نبرد، نیروهایی بودند که در کند کردن پیشروی دشمن نقش بسزایی داشتند و باعث توقف و تثیت متجاوز شدند.

 

هوانیروز با رشادت و دلاوری­‌های خلبانان خود در سرتاسر جبهه‌­های نبرد, نقش انکار ناپذیری در منهدم کردن دشمن ایفاء کرده و کارشناسان نظامی غربی و شرقی را در بهت و حیرت فرو برد. با آغاز عملیات­‌های آفندی ارتش و سپاه پاسداران، همواره هوانیروز به عنوان واحد پشتیبانی کننده یگان­های تک ­­ور در راستای پشتیبانی آتش، تخلیه مجروحین، هلی برن، تدارکات هوایی و شناسایی مورد استفاده قرار می­‌گرفت و هیچ عملیاتی وجود ندارد که در دوران دفاع مقدس در مرزهای زمینی صورت گرفته باشد و هوانیروز در آن شرکت نکرده باشد بطوری‌­که اکثریت عملیات­های آفندی و پدافندی با نام هوانیروز عجین گشته و نام هوانیروز در این عملیات­ها تثبیت شده است. در هشت سال دفاع مقدس هوانیروز با انجام بیش از300هزار ساعت پرواز عملیاتی و شرکت در 62 عملیات آفندی و پدافندی یکی از ارکان پیروزی در هر عملیات بوده است؛ بطوری که هیچ عملیاتی در دوران دفاع مقدس طراحی و اجرا نشد؛ مگر اینکه هوانیروز در آن نقش بسزایی را ایفا کرده است.

 

 

       

    

    

لینک کوتاه : https://12000shahid.ir/q/s221433
تمام حقوق این سایت متعلق به ستاد کنگره ملی بزرگداشت 12000 شهید آذربایجان غربی می باشد