تصاویر جبهه و جنگ
چاپ

شناسه : 221395 گروه : |اخبار کنگره| |اخبار فضای مجازی| | منتشر شده در تاریخ: 1397/04/21 10:7

کتاب‌های پرفروش دفاع مقدس
کتاب‌های پرفروش دفاع مقدس
سال‌هاست که سربازان دیروز، دست به قلم شده‌اند و دیده‌های خود را از میدان نبرد در قالب آثار ادبی و هنری در قامت کلمات بیان کرده‌اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کنگره ملی بزرگداشت 12 هزار شهید آذربایجان غربی؛ بررسی بازار نشر نشان می‌دهد که کتاب‌های منتشر شده در حوزه دفاع مقدس سال‌هاست که با استقبال خوبی از سوی مخاطبان همراه است. در سال‌های اخیر به ویژه با ایجاد رویکرد جدید در ادبیات دفاع مقدس، آثار منتشر شده در این زمینه همواره در فهرست پرمخاطب‌ترین آثار مطرح هستند. از جمله کارهایی که در قالب ادبیات داستانی نوشته و مورد استقبال قرار گرفته، رمان «خط تماس»، نوشته محمدرضا بایرامی است. رمان «خط تماس» در نوع خود کم‌نظیر است، چرا که زندگی و خاطرات شهدا کمتر در قالب رمان منتشر شده است، همچنین این رمان، از نادر کتاب‌هایی بوده که در این سبک نگارش شده است. ساختار این رمان از پیچیدگی‌های خاصی برخودار بوده که همین موضوع به جذابیتش افزوده است.

 

 

 خاطرات عباس علی باقری ملقب به «عباس دست طلا» به قلم محبوبه معراجی‌پوربه چاپ بیست و دوم رسیده و دیگر عنوان پرمخاطب انتشارات فاتحان در ماه‌های گذشته است. این اثر بعد از اشاره مقام معظم رهبری به این کتاب، مورد توجه قرار گرفت و چاپ‌های متعددی از آن در بازار نشر عرضه شد. این کتاب درباره فعالیت‌های باقری در پشت جبهه به عنوان یکی از نیروهای اصناف پشتیبان جنگ است که ابعاد جدیدتری از جنگ را روایت می‌کند و به جای اینکه مانند همیشه سراغ خط مقدم برود، اخلاص، ایثار و تلاش را در پشت جبهه توصیف می‌کند.

جلد یک و دو «سلام بر ابراهیم» که به زندگی شهید ابراهیم هادی از نگاه همراهان و نزدیکان می‌پردازد، از دیگر عناوین پرفروش در گروه فرهنگی شهید ابراهیم هادی بوده است. بنا بر اعلام روابط عمومی این انتشارات، از جلد نخست این اثر تعداد 200 هزار نسخه و از جلد دوم آن، 100 هزار نسخه به فروش رفته است. 

 

 

انتشار خاطرات شهدای مدافع حرم در سال‌های اخیر، باب تازه‌‌ای در ادبیات مقاومت در ایران گشوده است. این آثار هرچند به زندگی شهدای گمنام، در مقایسه با فرماندهان جنگ تحمیلی، می‌پردازد، اما با استقبال خوبی مواجه شده است. «پسرک فلافل‌فروش» از جمله عناوینی است که در ذیل این موضوع از سوی گروه فرهنگی ابراهیم هادی به چاپ رسیده  وتاچند ماه گذشته 40 هزار نسخه از آن به فروش رفته است. این اثر دربردارنده زندگینامه و خاطرات بسیجی مدافع حرم، طلبه شهید محمدهادی ذوالفقاری است. شهید ذوالفقاری، روز بیست و ششم بهمن 93 در سامرا به فیض شهادت نائل آمد. «پسرک فلافل فروش» حاوی مجموعه خاطراتی از پدر، مادر، خواهر و جمعی از دوستان و آشنایان شهید در ایران و عراق، از دوران کودکی تا زمان شهادت است و عنوان کتاب نیز برگرفته از عنوان یکی از همین خاطرات می باشد.

 

 

«پیغام ماهی‌ها» که پنجمین جلد از مجموعه کتاب‌های «بیست‌و‌هفت در 27» محسوب می‌شود، کتابی 512 صفحه‌ای است که در 42 فصل به بررسی سرگذشت‌نامه استاد جنگ‌های نامتقارن محور مقاومت و فرمانده پیشین سپاه حضرت محمد رسول‌الله(ص) پرداخته است. گلعلی بابایی در این کتاب با استفاده از مصاحبه‌های حسین بهزاد، دیگر نویسنده با سابقه ادبیات مقاومت با شهید حسین همدانی، از شهدای مدافع حرم، فصول ابتدایی کتاب را به بررسی زندگی این شهید در دوران کودکی، سال های مبارزه با رژیم پهلوی، حضور در روزهای سخت بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، تاسیس سپاه پاسداران و عضویت در سپاه استان همدان و نبردهای داخلی جبهه کردستان پرداخته است و بعد از آن در ادامه به سراغ ماجراهای تاسیس لشکر 27 محمد رسول‌الله(ص) با همراهی شهیدان محمود شهبازی، حاج احمد متوسلیان و محمدابراهیم همت رفته است. 

 

 

«خداحافظ سالار»، شامل خاطرات پروانه چراغ نوروزی همسر سرلشکر پاسدار شهید حسین همدانی، که به قلم حمید حسام نوشته شده، روایتگر مقطعی از دفاع مقدس تا پایان جنگ تحمیلی است و از دیگر آثار پرفروش نشر بعثت است. از حمید حسام چند عنوان دیگر نیز در این مدت پرفروش بوده که از جمله می‌توان به «آب هرگز نمی‌میرد» اشاره کرد. این اثر روایت جانبازی است که از ابتدای دوران دفاع مقدس حضور فعالانه ای داشت. وی از ابتدای سال 62 فرمانده گردان 152 حضرت ابوالفضل (ع) لشکر 32 انصارالحسین (ع) بود که در این گردان تا بعد از عملیات کربلای 5 در سال 65 حضور داشت و به تعبیر سردار حسین همدانی نقش او در عملیات مرصاد مغفول ماند.

 

 

کتاب «با دست‌های خالی»، نوشته مهدی بختیاری، نشر یازهرا(س) به چاپ رسیده، که حاوی خاطراتی از شهید حسن طهرانی مقدم است. یکی از ویژگی‌های مثبت کتاب این است که پس از اتمام خواندنش، تصویر کامل اما کوتاهی از شهید طهرانی‌مقدم در ذهن خواننده شکل می‌گیرد. از رشادت‌هایش در دوران جنگ و راه‌اندازی یگان موشکی سپاه تا فعالیت در باشگاه‌های ورزشی صبا و پیکان و فتح قله‌های سبلان و دماوند. از خاطرات دست اول دوستانش تا استقلالی بودنش و فوتبال دیدن‌های شبانه‌اش.

 

 

خاطرات سردار سلیمانی از دوران دفاع مقدس نیز در زمره پرفروش‌های نشر یازهرا(س) است. کتاب‌ «هجوم به تهاجم» از مجموعه «روزی روزگاری» که توسط نویسنده کرمانی کتب دفاع مقدس، عباس میرزایی جمع‌آوری شده است، به خاطرات بهمن سال 1360 تا اردیبهشت سال 1361 را از زبان فرمانده وقت لشکر 41 ثارالله(ع) می‌پردازد.

 

 

اما در میان کتاب‌های پرفروش در فروشگاه‌های مختلف شهر تهران، کتاب «وقتی مهتاب گم شد» در صدراست. این اثر که به کوشش حمید حسام نوشته شده، به خاطرات شهید علی خوش‌لفظ می‌پردازد. سال گذشته دیدار او با رهبر معظم انقلاب و انتشار تقریظ مقام معظم رهبری، نام این اثر را بر سر زبان‌ها انداخت.  در این اثر به خاطرات دوران کودکی خود تا دفاع مقدس می‌پردازد. «وقتی مهتاب گم شد»، روایتگر بخشی از ایثار و عشق نیروهای مردمی در هشت سال جنگ تحمیلی است. بنا به گفته انتشارات سوره مهر این اثر بیست و چهار بار تجدید چاپ شده است. همچنین در میان عناوین پرفروش کتاب‌های دیجیتال طاقچه نیز نام این اثر در زمره کتاب‌های پرفروش قرار دارد.

 

 

لینک کوتاه : https://12000shahid.ir/q/s221395
تمام حقوق این سایت متعلق به ستاد کنگره ملی بزرگداشت 12000 شهید آذربایجان غربی می باشد