تصاویر جبهه و جنگ
چاپ

شناسه : 221381 گروه : |اخبار کنگره| |اخبار فضای مجازی| | منتشر شده در تاریخ: 1397/04/11 12:57

یادداشت خاطرات یک شهید به زبان انگلیسی
یادداشت خاطرات یک شهید به زبان انگلیسی
شهید احمد اٌمی در دفترچه و تقویم های خود تمام حوادث روزانه را به زبان انگلیسی می نوشت.

شهید احمد اُمی در سال 1336 در روستای آهوانو شهرستان دامغان در استان سمنان متولد شد. بعد از اتمام تحصیلات ابتدایی در روستا، برای ادامه تحصیل به دامغان رفت. پدرش مشغول تحصیل علم فقه بود و منبع درآمدی آنچنانی نداشتند و به همین دلیل مجبور شد برای ادامه تحصیل به گرمسار، نزد برادر بزرگترش برود.
 

شهید دامغانی با خاطراتی به زبان انگلیسی+ عکس

 

سال 1354 به دامغان بازگشت و همان سال موفق به گرفتن دیپلم ریاضی شد و به دانشگاه تهران راه یافت و در رشته زبان انگلیسی تحصیلاتش را آغاز کرد.
در جریان پیروزی انقلاب همچون جوانان مسلمان این سرزمین در تظاهرات و راهپیماییها شرکت داشت و در روزهای پیروزی انقلاب در بهمن 1357 به تهران آمد.
شهید در دفترچه و تقویم های خود تمام حوادث روزانه را می نوشت و جالب اینکه این وقایع را به زبان انگلیسی می نوشت. او در سال 1359 موفق به اخذ مدرک کارشناسی در رشته زبان انگلیسی شد و بعد از آن به خدمت سربازی رفت.
بعد از سه ماه که دوره آموزشی را به اتمام رساند، در آبان 1359 به درجه افسری رسید و بعد از آن با توجه به شروع جنگ تحمیلی به جبهه های نبرد رفت و به اتفاق سایر رزمندگان به لشگر 92 زرهی اهواز پیوست. در یک حمله وسیع در 16 دی 1359 در منطقه هویزه به درجه رفیع شهادت رسید و خون را در راه اسلام و رشد انقلاب هدیه کرد.
شهید احمد اُمی در مدت حضور در جبهه فعالیت های مؤثر داشت. او از آنجا دو نامه به خانواده و برادرش نوشت که حاکی از روحیه قوی او بود. در این نامه ها جبهه را ساده و صمیمی توصیف کرده بود.
خاطرات انگلیسی به جا مانده از شهید اُمی مربوط به خاطرات روزانه اش در سال های 1357 و 1358 و 1359 است که به نوعی، روزشمار انقلاب اسلامی به شمار می رود و از این منظر دارای اهمیت فراوانی است. خاطرات انگلیسی این شهید در چند بخش مستقل نگاشته شده است. در یک بخش خاطرات و لحظات شخصی و روزانه، در بخشی دیگر حوادث و رویدادهای اجتماعی و سیاسی، حتی هزینه های روزانه نیز به صورت جداگانه نوشته شده است. در روزهای عادی، شهید احمد امی ابتدا خاطرات روزانه را نگاشته و در بخشی دیگر، به نام حاشیه به رویدادهای اجتماعی و سیاسی پرداخته است، ولی در روزهای خاص جای این دو عنوان عوض شده است.
حوزه هنری استان سمنان با هدف معرفی این شهید و بازگویی توانمندی شهیدانی که با وجود استعداد و ظرفیتهای قابل توجه، مسیر شهادت در راه اسلام و کشور را برگزیدند، به انتشار کتاب «جامه سرخ» در برگیرنده خاطرات برگزیده شهید احمد اُمی می پردازد. این کتاب شامل خاطرات برگزیده شهید احمد امی، از سال های 1357 تا 1359 به زودی به همت واحد فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری استان سمنان و از سوی انتشارات سوره مهر منتشر می شود.
خاطرات خودنوشت شهید احمد اُمی به زبان انگلیسی، توسط محبوبه حاجیان نژاد به فارسی ترجمه و سپس برای خوانایی بهتر و عمیق تر، توسط محمد مهدی عبدالله زاده، با افزودن پانوشت های توضیحی تاریخی، جغرافیایی و خانوادگی به خاطرات این شهید، گویا سازی شده است.
لینک کوتاه : https://12000shahid.ir/q/s221381
تمام حقوق این سایت متعلق به ستاد کنگره ملی بزرگداشت 12000 شهید آذربایجان غربی می باشد