تصاویر جبهه و جنگ
چاپ

شناسه : 201358 گروه : |اخبار کنگره| |اخبار فضای مجازی| | منتشر شده در تاریخ: 1397/03/17 10:32

روز قدس روز اسلام است
روز قدس روز اسلام است
آخرین جمعه ماه رمضان با زبان‌های روزه آزادی تو را، ای قدس عزیز در تمامی گیتی فریاد می‌زنیم

نامگذاری روز قدس
در 16مرداد 1358، پس از بمباران جنوب لبنان توسط نیروهای دفاعی اسرائیل، امام خمینی(ره) از مسلمانان جهان خواست تا آخرین جمعه ماه رمضان را به عنوان «روز قدس» انتخاب کنند. روز جهانی قدس، مناسبتی رسمی در جمهوری اسلامی ایران است که در حمایت از ملت فلسطین برگزار می‌شود. امام خمینی(ره) درباره روز قدس فرمودند: «روز قدس فقط روز فلسطین نیست، روز اسلام است. روز قدس، جهانی است و روزی نیست که فقط اختصاص به قدس داشته باشد. روز مقابله مستضعفین با مستکبرین است.»

 

بیت المقدس و مسجد الاقصی کجاست؟
شهر بیت المقدس که پیش از اسلام به نام‌های اورشلیم و ایلیا نیز خوانده می شده، از جمله شهرهایی است که هر یک از ادیان اسلام، مسیحیت و یهود، تقدس خاص و ویژه‌ای برای آن قائل‌اند. در این شهر تپه‌ای وجود دارد که بدان تپۀ موریا می‌گویند. در محدوده بالای تپه موریا حصاری کشیده شده که مسلمانان تمام آن را حرم شریف می‌نامند. این حرم، نمادهای زیارتی بسیاری را در خود جای داده است. این حرم شریف به حسب ادله، همان مسجد الاقصی‌ای است که در قرآن از آن یاد شده است. البته در این محوطه مسجدی وجود دارد که آن را نیز مسجد الاقصی می‌نامند، اما آن مسجد الاقصی که در قرآن ذکر شده و قبلۀ اول مسلمانان بود و خداوند درباره آن فرمود: «بَارَکْنَا حَوْلَه» همان محوطه حرم شریف است.

 

ساکنان اصلی فلسطین
بر خلاف ادّعای صهیونیست‌ها که با استناد به حکومت حضرت داوود و حضرت سلیمان علیهماالسلام، خود را صاحبان اصلی آن سرزمین مقدس می‌دانند، مدارک تاریخی نشان می‌دهد که ساکنان اصلی فلسطین عرب‌هایی بودند که از 2500 سال قبل از میلاد به فلسطین وارد شدند و به حکومت طولانی خود به مدت 1500 سال ادامه دادند. پس از این حضرت داوود و حضرت سلیمان علیهماالسلام، به حکومت فلسطین رسیدند و پس از مرگ حضرت سلیمان طیّ رشته‌ای از درگیری‌ها و آشوب‌های طولانی، سرانجام در سال 63 پیش از میلاد، بیت المقدس تحت سیطره رومی‌ها قرار گرفت و از زمان حکومت رومی‌ها بر فلسطین تا سال 1916 که فلسطین مورد هجوم انگلیس قرار گرفت، این کشور دچار فراز و نشیب‌های بسیاری شد.

 

آیات و روایات پیرامون بیت المقدس
قدر مسلم این است که از مسجد الاقصی در اسلام، به عنوان یک مکان مقدس یاد شده و آیاتی پیرامون آن وجود دارد، از جمله آیۀ معراج پیامبر (سوره اسراء، 1) ، آیات تغییر قبله (سوره بقره 142 ) که به مسجد الاقصی اشاره کرده‌اند و روایات نیز در فضیلت این مسجد مطالبی را آورده‌اند:
پیامبر اسلام (ص) فرمودند: «همانا خداوند چهار شهر را برگزیده است؛ خداوند فرموده: (وَ التِّینِ وَ الزَّیْتُونِ وَ طُورِ سِینِینَ وَ هذَا الْبَلَدِ الْأَمِینِ‏) منظور از تین مدینه، زیتون بیت المقدس، طور سنین کوفه و بلد امین مکه است». همچنین امام علی (ع) می فرماید: «چهار قصر بهشتی در این دنیا وجود دارد: مسجد الحرام، مسجد النبی، بیت المقدس، مسجد کوفه».

امام باقر (ع) نیز فرمود: «نماز واجب در مسجد الحرام، مسجد النبی، بیت المقدس و مسجد کوفه با ثواب یک حج و نافله در این مساجد با ثواب یک عمره برابری می‌کند».

 

لینک کوتاه : https://12000shahid.ir/q/s201358
تمام حقوق این سایت متعلق به ستاد کنگره ملی بزرگداشت 12000 شهید آذربایجان غربی می باشد