تصاویر جبهه و جنگ
چاپ

شناسه : 201350 گروه : |اخبار کنگره| |اخبار فضای مجازی| | منتشر شده در تاریخ: 1397/03/10 10:5

ولادت باسعادت کريم اهل بيت، امام حسن مجتبي(علیه السلام) مبارک
ولادت باسعادت کريم اهل بيت، امام حسن مجتبي(علیه السلام) مبارک
امام حسن (ع) پیوسته مشغول ذکر خدا، راستگو تر ازهمه مردم و فصیحتر از همه در نطق و بیان بود.

 

شناسنامه امام حسن مجتبی(ع)

امام حسن مجتبی (ع) در سال سوم هجری در پانزدهمین روز از ماه مبارک رمضان، در شهر مدینه منوّره در خانه پر از نورانیت و با صفای حضرت فاطمه زهرا(س) و حضرت امیرالمومنین(ع) چشم به جهان گشود. از عمر شریفشان هفت سال مصادف بود با حیات پر بار خاتم الانبیاء (ص). کنیه اش «ابو محمّد» و از مشهورترین القابش، تقی، زکی، سیّد، سبط و ولیّ است.

سیمای امام حسن مجتبی (ع)

امام حسن (ع) عابدترین و زاهدترین مردم زمان خود بود، پیاده به حج می رفت و گاهی نیز با پای برهنه راه می رفت. یاد مرگ و قبر، بعث و نشور و قیامت و گذشت از صراط، ایشان را به گریه می انداخت. وقتی به یاد توقف در پیشگاه خدای تعالی در محشر می افتاد، فریادی می زد و روی زمین می افتاد... و وقتی به نماز می ایستاد بدنش می لرزید، و چون نام بهشت و جهنم نزد او برده می شد مضطرب و نگران می شد و از خدای تعالی رسیدن به بهشت و دوری از جهنم را درخواست می کرد... و هر گاه در وقت خواندن قرآن به جمله «یا ایها الذین آمنوا» می رسید می گفت: «لبیک اللهم لبیک »... امام حسن (ع) پیوسته مشغول ذکر خدا، راستگو تر ازهمه مردم و فصیحتر از همه در نطق و بیان بود.

کراماتی از امام حسن مجتبی (ع)

روزی امام حسن (ع) برای عمره به سوی مکه عزیمت کردند. در این سفر، فرزند زبیر ایشان را همراهی می کرد. در طول مسیر، در مکانی زیر یک درخت خرمای خشکیده به استراحت پرداختند. ابن زبیر به امام (ع) عرض کرد: « ای کاش این درخت، خرمای تازه داشت و از آن می خوردیم.» امام (ع) فرمودند: « خرمای تازه می خواهی ؟» او گفت: بله. امام حسن (ع) سر را به سوی آسمان بلند نمودند و دعایی خواندند. در این هنگام درخت، سبز شد و پر از برگ گردید و دارای خرمای فراوانی شد و یاران ایشان از آن درخت بالا رفتند و خرمای زیادی چیدند.

امامت و خلافت

حضرت علی (ع) شامگاه بیست و یکم ماه رمضان، سال چهلم هجرت شهید شد. بامداد آن روز مردم در مسجد جامع شهر گرد آمدند، امام حسن(ع) که آنوقت 37 سال داشتند، بر منبر رفته و فرموند: دیشب، امیرالمومنین علی (ع) از این دنیا رفت، که در میان گذشتگان و هم در بین آیندگان، به دانش و کردار، معروف بود. همراه پیامبر، جنگ ها کرد و در نگاهبانی اسلام و پیامبر، مجاهدانه کوشید، و پیامبر در جنگ ها، او را به سپاهسالاری می فرستاد و او همواره پیروز باز می گشت... امیرالمومنین علي(ع) در شبي از دنيا رفت كه در آن شب عيسي (ع) به آسمان صعود كرد و يوشع بن نون، وصي موسي علیه‌السلام درگذشت. وي در حالي جهان را وداع گفت كه براي خويش سيم و زري باقي نگذاشت و تنها هفتصد درهم از عطايايش مانده است كه مي‌خواست خدمتگذاري براي كسان خود فراهم كند. در اين هنگام، گريه گلوگير امام حسن علیه‌السلام شد و شروع كرد به گريستن و مردم نيز با او گریه کردند و مسجد اعظم كوفه، يكپارچه گريه و ناله شد. آنگاه، امام نشست و عبد الله بن عباس برخاست و گفت: مردم! این (اشاره به امام حسن (ع)) فرزند پیامبر شما و جانشین علی (ع) و امام شماست، با او بیعت کنید! مردم، گروه گروه، به سمت او آمدند و بیعت کردند.

پیش از امامت

امام حسن (ع) فرزندی مطیع و امام شناس، یاوری صدیق، مسئولی امین و سربازی عاشق و فداکار برای امیرالمومنین علی(ع) بود که خود را وقف خدمت به ایشان نمود.

روزی به عنوان بازوی نظامی پدر به سمت کوفه روانه شد تا مردم آنجا را از توطئه شوم دشمنان اسلام آگاهی دهد و آنها را جهت مقابله با پیمان شکنان و ناکثان بسیج کند. روز دیگر بعنوان بازوی سیاسی امام در جریانات سیاسی دوران عثمان وارد صحنه شد و او را نسبت به وضع ناهنجار دستگاه خلافتش وکثرت انحرافات آگاه ساخت و یا در مسئله حکمیت به دستور آن حضرت و با بیانات شیوا و دلنشین، اعلام موضع نمود و دست به افشاگری زد.

شهادت امام حسن مجتبی (ع)

امام حسن (ع) روز پنجشنبه هفتم صفر، و به قولی بیست و هشتم و به قول دیگر در آخر ماه صفر سال 49ه.ق در سن 47 سالگی بر اثر زهری که به او خوراندند به شهادت رسید، و در قبرستان بقیع (واقع در مدینه) به خاک سپرده شد

 

 

لینک کوتاه : https://12000shahid.ir/q/s201350
تمام حقوق این سایت متعلق به ستاد کنگره ملی بزرگداشت 12000 شهید آذربایجان غربی می باشد