چاپ

شهید قربانعلی کوچری
1396/08/22 time | True بازدید

شهید قربانعلی کوچری
شهید قربانعلی کوچری
شهید قربانعلی کوچری - محل خدمت : فرمانداری خوی - تاریخ تولد : 1319 - تاریخ شهادت : 1359/04/01 - محل تولد : شهرستان خوی - محل شهادت : منطقه قطور خوی

شهید « قربانعلی کوچری » در شهرستان خوی پای در عالم هستی نهاد تا با چگونه بودن و چگونه مُردن رسم مَردی و مردانگی را به نسل های پس از خود بیاموزد . تحصیلات ابتدایی خود را در محله امامزاده و متوسطه را در دبیرستان خسروی به پایان رساند و وارد دانشگاه شد . بعد از اتمام تحصیلات دانشگاهی به استخدام اداره فرهنگ و هنر درآمد و چندی بعد به شهرستان ارومیه منتقل شد . قربانعلی بر حسب علاقه وافرش در جلسات درس و تجوید قرآن حضرات آیات قره باغی، قریشی و دیگر علماء آن زمان شرکت می کرد . شهید کوچری در جریان اوج گیری انقلاب همگام با مردم از پیشروان انقلاب اسلامی بود و بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب با توجه به هوش و ذکاوت و استعداد سرشاری که داشت به عنوان فرماندار خوی منصوب شد .

او در تاریخ 1358/10/11 برای آگاه کردن مردم و افشای نقشه های شوم و ماهیت پلید ضد انقلاب که منطقه را جولانگاه خواسته های شیطانی خود ساخته بودند، راهی منطقه قطور خوی شد . بعد از دیدار با مردم و ایراد سخنرانی به هنگام بازگشت در بین راه توسط اشرار منطقه ترور و به شدت مجروح و پس از آن به اسارت درآمد و شدیداً تحت شکنجه و آزار و اذیت قرار گرفت . سرانجام روح بلند شهید قربانعلی کوچری بعد از چندین ماه مقاومت به فیض رفیع شهادت نایل آمد .

تمام حقوق این سایت متعلق به ستاد کنگره ملی بزرگداشت 12000 شهید آذربایجان غربی می باشد